Farklı ekim zamanlarının ketencik [Camelina sativa (L.) Crantz] bitkisinin verim ve verim öğeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different sowing times on the yield and yield components of camelina [Camelina sativa (L.) Crantz]
- Tez No: 732524
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, farklı ekim zamanlarının ketencik bitkisinin tohum verimi ile bazı verim öğeleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2018 vejetasyon döneminde Yozgat koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada yazlık 4 farklı ekim zamanı ile Arslanbey çeşidi kullanılmış olup, deneme Tesadüf Blokları Deneme desenine göre 3 tekrarlamalı planlanmıştır. Araştırmada ekim zamanlarına göre ortalama bitki boyu 61.60-64.01 cm, ilk dal yüksekliği 28.95-39.53 cm, bitki başına dal sayısı 5.53-7.56 bitki/adet, kapsül sayısı 81.53-109.57 bitki/ adet, kapsül başına tohum sayısı 12.30-13.16 adet, tohum sayısı 648.0-1009.3 bitki/adet, tohum verimi 37.050-55.13 kg/da, 1000 tohum ağırlığı 0.41-0.52 g, yağ oranı %17.26-22.53, protein oranı %19.40-21.65 arasında bulunmuştur. Elde edilen verilere göre ekim zamanının tohum sayısı, tohum verimi, ilk dal yüksekliği, yağ oranı ve 1000 tohum ağırlığı istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Yozgat conditions in 2018 vegetation period in order to determine the effect of different sowing times on the seed yield and some yield components of the camelina plant. In the research, it was used Arslanbey cultivar and summer 4 different sowing times, and the trial was planned with 3 replications according to the Random Blocks Trial design. According to the sowing times, the average plant height was 61.60-64.01 cm, the first branch height was 28.95-39.53 cm, the number of branches per plant was 5.53-7.56 plants/piece, the number of capsules was 81.53-109.57 plants/piece, the number of seeds per capsule was 12.30-13.16 pieces, seed number was 648.0-1009.3 plants/piece, seed yield was 37.050-55.13 kg/da, 1000 seed weight was 0.41-0.52 g, oil rate was 17.26-22.53%, protein rate was 19.40-21.65%. According to the data obtained, it was determined that sowing time, seed number, seed yield, first branch height, oil rate, and 1000 seed weight were statistically significant.