Diyabetik ratlarda rosmarinik asit ve karvakrol uygulamasının yara iyileşmesinde malondialdehit ve glutatyon düzeylerine etkisi
Effect of rosmarinic acid and carvacrol treatment on malondialdehyde and glutathione levels in wound healing of diabetic rats
  1. Tez No: 821909
  2. Yazar: EREN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE CEVHER COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Doku yıkımını takiben doku bütünlüğünün yeniden sağlanma süreci yara iyileşmesi olarak tanımlanır. Diyabet ve artmış oksidatif stres gibi faktörlerin yara iyileşme sürecini etkilemesi sonucu gecikmiş yara iyileşmesi veya iyileşmeyen yaraların oluşması, insan yaşamını olumsuz etkiler. Bu çalışmada, doğal antioksidan aktivitelere sahip olan karvakrol ve rosmarinik asidin, hem topikal hem de intraperitoneal uygulamalarla, diyabetik yaraların iyileşme sürecinde meydana gelen oksidatif olaylar üzerinde sinerjistik bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedefledik. Bu deneyler, streptozotosinle indüklenmiş diyabetli 54 erkek Wistar-Albino rat ile gerçekleştirildi ve dokuz gruba ayrıldılar: kontrol grubu, tedavi edilmemiş gruplar (3. ve 7. gün), karbopol tedavi grubları (3. ve 7. gün), topikal tedavi grupları (3. ve 7. gün) ve intraperitoneal tedavi grupları (3. ve 7. Gün). Kontrol grubu hariç tüm hayvanlarda tam kalınlıkta punch biyopsi (8 mm) ile eksizyonel deri yaraları oluşturuldu. Tedavi edilen gruplarda, yaralar %2 karbopol jel içeren karvakrol ve rosmarinik asit (10 mg/kg) ile topikal olarak tedavi edildi ve diğer tedavi edilen gruplar karvakrol ve rosmarinik asitle (10 mg/kg) intraperitoneal olarak tedavi edildi. %2 karbopol ile tedavi edilen gruplarda, yaralar eşit miktarda karbopol jelle topikal olarak tedavi edildi. Daha sonra, denekler yara iyileşmesinin 3. ve 7. günlerinde feda edildi ve yara dokularında malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Sonuç olarak, tedavi edilen ve tedavi edilmeyen gruplar karşılaştırıldığında, karvakrol ve rosmarinik asit uygulamalarının (3. ve 7.
Özet (Çeviri)
Tissue integrity restoration following tissue damage is defined as wound healing. Factors such as diabetes and increased oxidative stress can affect the wound healing process, leading to delayed wound healing or non-healing wounds, adversely affecting human life. In this study, we aimed to determine whether carvacrol and rosmarinic acid, which have natural antioxidant activities, have a synergistic effect on oxidative events occurring in the healing process of diabetic wounds when applied both topically and intraperitoneally. These experiments were conducted with 54 male Wistar-Albino rats induced with diabetes by streptozotocin and divided into nine groups: control group, untreated groups (day 3 and day 7), carbopol treatment groups (day 3 and day 7), topical treatment groups (day 3 and day 7), and intraperitoneal treatment groups (day 3 and day 7). In all animals, except the control group, full-thickness excisional skin wounds were created with an 8 mm punch biopsy. In the treated groups, wounds were topically treated with carvacrol and rosmarinic acid (10 mg/kg) in 2% carbopol gel, and other treated groups were intraperitoneally treated with carvacrol and rosmarinic acid (10 mg/kg). In the 2% carbopol-treated groups, wounds were topically treated with an equal amount of carbopol gel. Later, subjects were sacrificed on days 3 and 7 of wound healing, and malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels in wound tissues were measured spectrophotometrically.