Regulating Webcasting
İnternet Üzerinden Yapılan Televizyon Yayınlarının Düzenlenmesi
- Tez No: 732546
- Danışmanlar: DR. IAN WALDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünyada internetin kullanımının yaygınlaşması ve bant genişliğinin hızla artması, geçmişte yalnızca başka platformlar üzerinden sunulabilen bazı hizmetlerin internet üzerinden sunulmasına da imkân tanımaktadır. Geleneksel olarak sınırlı sayıda hizmet sağlayıcı tarafından, elektromanyetik dalgalar yoluyla sunulabilen televizyon yayıncılığı hizmeti de bu tür bir hizmettir. Kablo ve uydu gibi alternatif yöntemlerin kullanılmaya başlandığı bu hizmet bakımından internet de bir platform olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha önce geleneksel yollarla televizyonda yayınlanmamış bir içeriğin, yalnızca internet üzerinden yayınlanması durumunda, televizyon yayıncılığına ilişkin hukuki rejimin bu içerik bakımından da uygulama alanı bulup bulmayacağı tartışılmaya değer bir sorun hâline gelmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada şu sorulara cevap aranmaktadır: (i) İnternet üzerinden televizyon yayıncılığı AB'nin görsel işitsel politikalarının bir parçası mıdır? (ii) İnternet üzerinden yapılan yayıncılık gibi yeni medya platformlarının düzenlenmesinde nasıl bir düzenleyici yapı öngörmek uygun olur? (iii) Televizyon yayıncılığına ilişkin ulusal hukuk kuralları hâlihazırda internet üzerinden sunulan içerikler bakımından uygulanabilir nitelikte midir? (iv) Geleneksel devlet düzenlemesine alternatif düzenleme yöntemleri internet üzerinden sunulan içeriklerin düzenlenmesi bakımından faydalı olabilir mi? Bu soruların cevaplanması amacıyla, bu çalışmad öncelikle AB hukukunda internet üzerinden yapılan televizyon yayınlarının ne ölçüde düzenlendiği incelenmektedir. İkinci olarak, Birleşik Krallık ve Türkiye'deki düzenleyici kurumların yapıları karşılaştırılmakta ve ne tür bir yapının internet üzerinden yapılan televizyon yayıncılığı gibi yeni medya hizmetleri bakımından ideal olacağı sorgulanmaktadır. Ardından bu iki ülkede televizyon yayıncılığına ilişkin yürürlükte olan hukuki düzenlemelerin internet üzerinden yapılan yayınlar bakımından uygulanabilir olup olmadığı incelenmektedir. Son olarak da geleneksel devlet düzenlemesine alternatif yöntemler izah edilerek, çevrimiçi sunulan içeriklerin düzenlenmesi bakımından ideal bir sistemin ne olabileceği sorunu üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the internet penetration and bandwidth capacity simultaneously grow throughout the world, the ability to offer services over internet, that were only available through other means in the past, increases as well. Such a service is broadcasting, which has initially been offered by a limited number of providers over airwaves to be watched on a television receiver. Following alternative methods of delivery such as cable and satellite, internet has finally started to establish itself as a competing platform for the delivery of video content mostly by using video streaming technology. The question whether broadcasting laws apply to webcasting or not is most evident in the transmission of content, which has not been previously or is not being simultaneously broadcast on TV. The following questions are relevant for the regulation of webcasting, which is the key focus of this study: (i) Is webcasting regulation part of the EU Audiovisual Policy? (ii) What is the most appropriate structure of regulators for regulating new media services such as webcasting? (iii) Do national broadcasting laws currently apply to webcasting services? (iv) Are alternatives to state regulation relevant in the regulation webcasting? To address these questions, this study firstly examines the extent to which webcasting is regulated in the current state EU law following the adoption of the AVMS Directive; secondly compares the national regulatory bodies in the UK and Turkey enquiring as to the ideal structure of regulatory bodies to address convergence; thirdly scrutinises the current broadcasting legislation in both countries with reference to both content and licensing rules questioning their application to webcasting; and finally discusses alternatives to state regulation with the prospect of determining the ideal regulatory framework for online content in general, taking again the UK and Turkey as case studies.