Metallurgical practices and technological knowledge in second millennium BCE Western Anatolia: Contextual, compositional, and metallographic analyses on the LBA assemblage from Kaymakçı
MÖ 2. binyıl Batı Anadolu'da metalurji uygulamaları ve teknolojik bilgiler: Kaymakçı'dan LBA topluluğu üzerine bağlamsal, kompozisyonel ve metalografik analizler
  1. Tez No: 732547
  2. Yazar: DALİLA MARİA ALBERGHİNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTOPHER H. ROOSEVELT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
MÖ 2. binyıl Batı Anadolusu'nun metal endüstrilerinin özellikleri, gelişimi ve sosyo-ekonomik etkileri üzerine araştırmalar son derece sınırlıdır. Günümüze kadarki dönemde bilim insanları, ya MÖ 3. binyılda gerçekleşmiş önemli teknolojik yeniliklere ya da Batı Anadolu'nun komşuları olan Orta-Güneydoğu Anadolu ve Ege Adaları'nın daha iyi bilinen kültürleri hakkındaki konulara odaklanmışlardır. Sonuç olarak, uzun bir araştırma geçmişiyle desteklenen birkaç yerleşim haricinde, Batı Anadolu'da, Orta ve Geç Tunç Çağları (MÖ 2000/1650 ve 1650/1200) boyunca gelişen ve karmaşıklaşan siyasi oluşumlar göz ardı edilerek, gerçeği yansıtmasa da“periferi”olarak tanımlanmıştır. Ancak son yıllarda gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ve kazılardan elde edilen arkeolojik veriler, büyük bir sosyo-politik değişimin ve kültürel çeşitliliğin gerçekleştiği bu dönemde, Batı Anadolu'nun çeşitli ve kendine özgü karakterinin yeninden tanımlanmasına ihtiyacı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu doktora tezi, Kaymakçı'nın (günümüz Manisa ili) GTÇ korunaklı kalesinde keşfedilen metal buluntu topluluğu ve metal yapımında kullanılan uygulamalarının kanıtlarının ayrıntılı incelenmesi yoluyla MÖ 2. binyıl Batı Anadolu tarihinin yeniden değerlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu doğrultuda mekânsal ve diyakronik dağılım analizi ile, MÖ 17/13. yüzyıllarda yerel endüstriler tarafından gerçekleştirilen alaşımlar ve üretim stratejilerini araştırmak için, kurşun ve bakır alaşımlı numunelerin temel ve mikro-yapısal karakterizasyonuna ve kullanılan metal yapım tekniklerinde çeşitlendirme ve süreklilik modellerine odaklanmaktadır. Kaymakçı'dan elde edilen veriler daha geniş bir bağlamda, bölgedeki arkeometrik çalışmalar içerisinde değerlendirilerek, bu çalışmanın sadece Kaymakçı özelindeki yerel teknolojik uygulamaların tartışılması ile birlikte, Anadolu antik çağlarının önemli bir aşamasında oldukça çeşitli olan bir bölgede sosyo-ekonomik adaptasyonun önemli eğilimlerini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Research on the characteristics, development, and socio-economic impact of metal industries in western Anatolia during the 2nd millennium BCE has remained extremely limited. For decaded scholars have focused on either the crucial technological innovations of the 3rd millennium BCE or the abundant evidence coming from better-known cultural horizons of central and southeastern Anatolia, on one hand, and the Aegean region, on the other. As a result, with the exception of few sites supported by a long history of research, western Anatolia has been inappropriately downgraded to the status of“peripheral region”at the fringes of more complex political entities developing throughout the Middle and Late Bronze Ages (ca. 2000/1650 and 1650/1200 BCE). In recent years, however, the growing amount of archaeological data from surveys and excavations has underlined the need to redefine the diverse and autonomous character of the region during a period of great socio-political change and cultural diversification. This doctoral dissertation contributes to the re-assessessment of the history of western Anatolia during the 2nd millennium BCE through the detailed study of the metal assemblage and evidences of metal-making practices discovered at the LBA fortified citadel of Kaymakçı (modern-day province of Manisa). Starting from the analysis of the spatial and diachronic distribution, the present work centers on the elemental and micro-structural characterization of lead and copper-alloyed specimens to investigate alloying and manufacturing strategies, and patterns of diversification and continuity in the metal-making practices adoperated by local industries during the 17th/13th centuries BCE. By placing the Kaymakçı dataset within the broader context of archaeometric studies in the region, this contribution aims not only to address discussion on local technological practices but to highlight important trends of socio-economic adaptation in a highly varied region during a crucial phase of the ancient Anatolian past.