Enerji tüketiminin gelir ve net tasarruflar üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of energy consumption on income and net savings: The case of Turkey
- Tez No: 732566
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de enerji tüketiminin, gelir ve net tasarruflar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Analizlerde 1974-2019 dönemi veriler kullanılmıştır. Enerji tüketimi birincil enerji tüketimi ile, gelir kişi başına düşen GSYİH ile ve net tasarruflar net ulusal tasarruflarla temsil edilmektedir. Analizlerde ilk önce değişkenler ADF ve PP birim kök testine tabi tutulmuş ve seviye değerlerinde değişkenlerin birim kök içerdiği, birinci farkları alındığında ise değişkenlerin birim kök içermediği tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı Engel-Granger Eşbütünleşme testi ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin varlığı tespit edilememiştir. Granger Nedensellik analizine göre ise“enerji tüketimi ile gelir”ve“enerji tüketimi ile net tasarruflar”arasında tek taraflı ve/veya karşılıklı bir nedensellik ilişkisine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of energy consumption on income and net savings in Turkey. Data from the period 1974-2019 were used in the analyses. Energy consumption is represented by primary energy consumption, income by GDP per capita, and net savings by net national savings. In the analyses, the variables were first subjected to ADF and PP unit root tests. It has been determined that the levet values of the variables contain a unit root, and when the first difference is taken, the variables do not contain a unit root. The existence of long-term relationship between the variables was investigated with the Engel-Granger cointegration test. Acoording to the results obtained, the existence of a long term relationship between the variables could not be determined. According to Granger Causality analysis, no unilateral and/ord reciprocal relationship was found between“energy consumption and income”and“energy consumption and net savings”.