Konaklama işletmelerinde yenilik stratejilerinin yenilik performansı üzerindeki etkisi
The effect of innovation strategies on innovation performance in hospitality businesses
  1. Tez No: 732565
  2. Yazar: OĞUZHAN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Konaklama işletmelerinin rekabet ortamında, ulusal ve uluslararası pazarda varlıklarını sürdürmek, çağı yakalamak ve müşterilerinin güncel isteklerine cevap verebilmek adına ürün, hizmet ve süreç bazında yeniliğe önem vermeleri gereklidir. Konaklama işletmeleri yaptıkları yeniliklerin performans anlamında olumlu çıktısını alabilmek için bu yenilikleri birtakım stratejilerle uygulamak durumundadırlar. İşletmelerin stratejik anlamda yenilik kavramına yaklaşımları farklılık göstermektedir. Yenilik faaliyetlerinin örgüt içinde uygulanabilmesine olanak sağlama konusunda gereklilik haline gelen yenilik stratejileri genellikle agresiflik, analiz, savunmacılık, gelecek odaklılık, proaktiflik ve risk alma olmak üzere literatürde 6 başlık altında incelenmektedir. Konaklama işletmelerindeki yenilik performansı bu yenilik stratejilerine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı ise konaklama işletmelerinde uygulanan yenilik stratejilerinin yenilik performansına etkisini tespit etmektir. Bu etkinin belirlenmesi için İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı turizm işletme belgeli konaklama işletmelerindeki yöneticiler ile bir anket çalışması yapılmıştır. İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı, dört ve beş yıldızlı 245 adet konaklama işletmesi ve bu sayıdan hareketle 2450 yönetici sayısı olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen bu evrenden 369 örneklem sayısına ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, anket uygulaması yapılan turizm konaklama işletmelerinde yenilik performansı üzerinde, faktör analizi sonucunda elde edilen agresiflik, savunmacılık, analiz ve risk alma boyutlarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçların, yöneticilerin cinsiyeti veya yönetsel statüsüne göre de farklılık göstermediğine T-testi ve One Way Anova testleri doğrultusunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospitality companies should attach importance to innovation on the basis of products, services and processes in order to maintain their presence in the competitive environment, in the national and international markets, to catch up with the times and to respond to the current demands of their customers. Hospitality companies have to implement these innovations with some strategies in order to get the positive output of their innovations in terms of performance. The approaches of enterprises to the concept of innovation in the strategic sense differ. Innovation strategies, which have become a necessity to enable innovation activities to be implemented within the organization, are generally examined under 6 headings in the literature: aggressiveness, analysis, defensiveness, future-orientedness, proactivity and risk taking. Innovation performance in hospitality companies depends on these innovation strategies. The aim of this study is to determine the effect of innovation strategies applied in accommodation businesses on innovation performance. In order to determine this effect, a survey study was conducted with the managers of the four and five star tourism establishments in Istanbul. It has been determined that there are 245 four and five star accommodation establishments approved by the ministry of culture and tourism in Istanbul and the number of managers is 2450 based on this number. A sample number of 369 has been reached from this determined universe. According to the findings obtained in the research, it has been determined that the dimensions of aggression, defensiveness, analysis and risk taking obtained as a result of factor analysis are effective on the innovation performance of the tourism accommodation enterprises where the survey is applied. In addition, it was found that the results obtained did not differ according to the gender or managerial status of the managers, according to the T-test and One Way Anova tests.