SARS-CoV-2'nin hekimlerin psikolojisine etkisi olarak tükenmişlik sendromu
The effect of SARS-CoV-2 pandemic on psychological condition of physicians: burnout syndrome
- Tez No: 732568
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ UÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Aralık 2019'da etkenin Ağır Akut Solunum Sendromu Koronavirüsü-2 (SARS-CoV2) pnömoni salgını patlak verdi. Hastalık 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) olarak isimlendirildi. Tükenmişlik ise çalışan bireylerde,“kişinin ihtiyaçları ve işinin talepleri arasındaki uyumsuzluğun artması”ile oluşan bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, SARS-CoV-2 pandemisinde Türkiye'de çalışan hekimlerin tükenmişlik düzeyleri ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda“Sosyodemografik Veri Formu”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)”olmak üzere iki kısımdan oluşan anket formu kullanılmıştır. Pandemi döneminde aktif görev yapmakta olan hekimlere 17-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında, anket ve gönüllü onam formu internet üzerinden iletişim numaralarına gönderilmiştir. Bunlara ek olarak Türk Toraks Derneği ve diğer meslek ve sağlık kuruluşlarının iletişim grupları ile hedef kitleye ulaşılmıştır. Tükenmişlik, her bir katılımcının Duygusal Tükenme (DT), Duyarsızlaşma (D) ve Kişisel Başarı Eksikliği (KBE) olmak üzere üç alt ölçekten aldığı puanlarla değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 366 (%41) araştırma görevlisi, 328 (%36,7) uzman, 181 (%20,3) öğretim üyesi ve 18 (%2) pratisyen hekim olmak üzere 893 kişi katıldı (kadın=%56.7 ve ortalama yaş=38.54±11.58 yıl).
Özet (Çeviri)
Objective: In December 2019, a pneumonia epidemic caused by the agent Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) broke out. The disease has been named as coronavirus disease 2019 (COVID-19). Burnout is defined as a process that occurs with the“increasing inconsistency between the needs of a person and the demands of a job”in employed individuals. This study aimed to determine the burnout levels and associated risk factors of physicians working in Turkey during the SARS-CoV-2 pandemic. Method: In our study,“Sociodemographic Data Form”and“Maslach Burnout Scale (MBI)”were implemented. Between 17-22 May 2020, the questionnaire and consent forms were sent to the contact numbers of the physicians who were actively working during the pandemic period. In addition, the target audience was reached through the communication groups of the Turkish Thoracic Society, other professional associations and health institutions. Burnout was assessed by the scores of three subscales: Emotional Exhaustion (EE), Depersonalization (D) and Lack of Personal Achievement (LPA). Results: 893 people, including 366 (41%) residents/research assistants, 328 (36.7%) consultants, 181 (20.3%) academicians and 18 (2%) general practitioners, participated in the study (%56.7 female and mean age= 38.54 ± 11.58 years).