Endodontik tedavi uygulayan diş hekimlerinin mesleki tecrübeleri, komplikasyon ve malpraktis üzerine görüşlerinin değerlendirilmesi bir anket çalışması
Assesment of endodontic treatment administering dentists' views on their professional experience, complications and malpractise: a survey study
- Tez No: 732574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE NUR DİNÇER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hekimlerin etik değerlerden ve hukuki yönden sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklar hastalarına ve tedavilerine yansır. Tedavi esnasında istenmeyen olumsuzluklar meydana gelebilir, hasta zarar gördüğü gerekçesiyle şikayetçi olabilir.Hukuki sorumlulukta, tıbbi uygulamada kusur bulunmaktadır. Tedavide özensizlik, ekipman hataları, tecrübe eksikliği gibi birden fazla erkeni vardır. Tedavideki hatalar cezai yaptırımlarla sonuçlanabilir. Bu çalışmanın amacı, diş hekimlerinin hukuki sorumluluk hakkında bilgi düzeylerini araştırmak, komplikasyon ve malpraktis olgularının sebepleri ve çıktılarını elde etmektir. Mesleki tecrübeler, tedaviler, malpraktis ve komplikasyon kavramları ile olgu örnekleri, hukuki farkındalıklar ile ilgili 36 soru , microsoft forms platformunda hazırlanarak önce 10 kişilik pilot bir çalışma ile düzenlendi. Ardından haftada en az 3 endodontik tedavi yapan pratisyen, araştırma görevlisi, öğretim üyesi olan diş hekimlerince toplam 280 katılımcı tarafından tamamlandı. İstatistik anlamlılık düzeyi p=0.05 olarak analiz edildi ve Ki-kare testi, SPSS istatistik paket programı kullanıldı. Diş hekimlerinin, komplikasyon, malpraktis kavramları ve olguları hakkında bilinçli olduğuna ulaşılırken, hukuki sorumluluk hakkında yeterli eğitim alınmadığına, herhangi bir şikayet durumundaki hukuki süreç hakkındaki bilginin yeterli olmadığı sonuçlarına ulaşıldı. Fakülteler, sağlık kurumları, meslek odaları, bünyelerindeki hekim ve hekim adaylarına tıbbın hukuki boyutlarında bilinçlenmelerine destek olmalı ve teşvikte bulunulmalıdır
Özet (Çeviri)
Physicians have ethical and legal responsibilities. These responsibilities are reflected in their patients and their treatment. Unwanted results may occur during treatment, also the patient may complain about the fact that he or she is hurt. In legal liability, there are mistakes in medical practice. There are more than one factors such as less of caution in treatment, equipment errors, lack of experience. Errors in treatment can result in criminal sanctions. The aim of this study is to investigate the level of knowledge of dentists about legal liability, and to obtain the causes and outcomes of complications and malpractice cases. Thirty-six questions related to professional experience, treatments, malpractice and complication concepts, case examples, legal awareness were prepared on the microsoft forms platform and first organized with a pilot study of 10 people. Then, it was completed by 280 participants in total, by dentists who were practitioners, assistants, and faculty members who performed at least 3 endodontic treatments per week. The statistical significance level was analyzed as p=0.05 and the Chi-square test and the SPSS statistical package program were used. It has been concluded that dentists are conscious about complications, malpractice concepts and cases. However, it was concluded that there was not enough training on legal responsibility and the information about the legal process in case of any complaint was not sufficient. Faculties, medical institutions, professional chambers should support and encourage their physicians and students to become aware of the legal aspects of medicine