Hemşirelik öğrencilerinde teknoloji bağımlılığı ve öznel mutluluk arasındaki ilişki
The relationship between technology addiction and private happiness in nursing students
  1. Tez No: 732578
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma İstanbul Medipol Üniversitesi'nde okuyan hemşirelik öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı ve öznel mutlulukları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla, 474 gönüllü öğrenci ile yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın verileri İstanbul Medipol Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan gerekli izinler alındıktan sonra“Sosyodemografik Bilgi Formu”, Akın ve Satıcı (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Öznel Mutluluk Ölçeği”ve ''Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği'' ile toplandı. Araştırmanın verileri, SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive study conducted with 474 volunteer students in order to determine the relationship between technology addiction and subjective happiness of nursing students studying at Istanbul Medipol University. The data of the study were collected with the“Sociodemographic Information Form”, the“Subjective Happiness Scale”adapted to Turkish by Akın and Satıcı (2011), and the“Technology Addiction Scale”after the necessary permissions were obtained from the Ethics Committee of Non-Interventional Clinical Researches of Istanbul Medipol University. The data of the study were analyzed using the SPSS 22 package program.