Teknoloji bağımlılığı açısından riskli üniversite öğrencilerine yönelik teknoloji bağımlılığını önleme programının etkisi
The effect of technology addiction prevention program on university students at risk for technology addiction
- Tez No: 995686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı; teknoloji bağımlılığı açısından riskli üniversite öğrencilerine yönelik teknoloji bağımlılığını önleme programının bağımlılık düzeyleri ve ekran süreleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırmada randomize kontrollü,“ön test- son test kontrol gruplu ve tekrarlayan ölçümlü”tasarım tipi kullanılmıştır. Örneklemi İstanbul ilinde özel bir üniversitede öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada teknoloji bağımlılığı açısından riskli üniversite öğrencileri belirlenmiştir. İkinci aşamada belirlenen öğrenciler rastgele bir şekilde deney (42) ve kontrol (42) grubuna atanmıştır. Araştırmada deney grubuna yedi oturumdan oluşan Teknoloji Bağımlılığını Önleme Programı (TBÖP) uygulanmıştır. Kontrol grubuna bir oturumdan oluşan bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Araştırma verileri“Öğrenci Bilgi Formu'', ”Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu (YİBT-KF)“,”Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ)'' ve“İzlem formu”kullanılarak elde edilmiştir. Veriler girişim öncesi, girişim sonrası 1.hafta, 3.ay ve 6. ay sonrası izlem olarak dört farklı zaman noktasında toplanmıştır. Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin, girişim öncesi tanıtıcı özellikleri, YİBT-KF, TBÖ puan ortalamaları ve ekran süreleri açısından benzer özellik taşımaktadır. TBÖP uygulanan deney grubunda, program sonrası TBÖ ve YİBT-KF puan ortalamalarında azalma saptanmıştır (p<0,05) . Girişim sonrası deney grubunun hafta içi ve hafta sonu günlük oyun süresi girişim öncesine göre anlamlı derecede farklılık göstermemiştir (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırılmasında hafta içi günlük oyun oynama süreleri sınırda anlamlı çıkmış (p<0,05), hafta sonu oyun oynama süresinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Girişim sonrası deney grubunda girişim öncesine göre günlük sosyal ağ, anlık mesajlaşma, internet sitesi ve toplam ekran süresinde anlamlı bir azalma bulunmuşken, kontrol grubuna göre anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bu çalışma, TBÖP'ün üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılığını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, teknoloji bağımlılığı açısından riskli üniversite öğrencilerine yönelik önleme programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of a technology addiction prevention program on addiction levels and screen time for university students at risk for technology addiction. A randomized controlled, pretest–posttest control group design with repeated measures was used in the study.The sample consisted of first-year students studying at a private university in Istanbul.The study consisted of two stages. In the first stage, university students at risk for technology addiction were identified.In the second stage, the determined students were randomly assigned to the experimental (42) and control (42) groups. In the study, the experimental group was given a Technology Addiction Prevention Program (TAPP) consisting of seven sessions.An information meeting consisting of one session was held for the control group.Data were obtained using“Student Information Form”,“Young Internet Addiction Test Short Form (YIAT-SF)”,“Technology Addiction Scale (TAS)”and“Follaw-up Form”.Data were collected at four different time points:before the intervention and after the intervention, at 1 week, 3 months, and 6 months. The university students participating in the study had similar baseline characteristics in terms of pre-intervention descriptive features, mean YIAT-SF and TAS scores, and screen time.In the experimental group receiving TAPP, a decrease in mean TAS and YIAT-SF scores was observed after the program (p<0.05). After the intervention, no significant change was observed in daily weekday or weekend gaming in the experimental group (p>0.05).A marginal between-group difference was found for weekday gaming (p<0.05), but not for weekend gaming. The experimental group showed significant reductions in daily social networking, messaging, internet use, and total screen time compared to baseline (p<0.05),with no significant differences relative to the control group (p>0.05). This study demonstrates that TAPP is effective in reducing technology addiction among university students. Consequently, it is recommended that preventive programs be developed for university students at risk of technology addiction.