Computer aided thermodynamic design of a steam turbine
- Tez No: 7326
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SARYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET BÎR BUHAR TÜRBÎNÎNÎN BİLGİSAYAR YARDIMI ÎLE TERMODÎNAMÎK TASARIMI SÜRÜCÜO?LU, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri SARYAL Aralık 1989, 135 sayfa Bu çalışmada, termik ve nükleer santrallerde kullanılan yüksek kapasiteli buhar türbinleri için genel bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Buharin türbine giriş ve çıkış durumu, türbin gücü ve devri veri olarak girildikten sonra, farklı kademe sayıları, çapları, kanat yüksek ligi, kütlesel debi ve kanatların giriş ve çıkış açıları hesaplanmaktadir. Kanat giriş ve çıkış acilarındaki değişimin ve türbinde kullanılan kademe tiplerinin türbin verimi üzerinde önemli bir etkiye sahip oldukları gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Buhar türbini, kuvvet santrali iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED THERMODYNAMIC DESIGN OF A STEAM TURBINE SÜRÜCÜOBLU, Ahmet M.S. in Mech. Eng. Supervisor : Prof. Dr. Nuri SARYAL December 1989, 135 pages In this work, a general computer program was developed for large steam turbines in fossil and nuclear power stations. After initial and final states for steam and power output and speed of turbine were given as input, number of different stages, their diameter, blade height, mass flow rate and inlet-outlet angles of blades were calculated. It is observed that the change of blade inlet and exit angles and types of stages used in the turbine have a considerable effect on the efficiency of the steam turbine. Key words : steam turbines, power stations. Ill