An Investigation into rolling element bearing diagnostics via digital signal processing
Sayısal sinyal çözümleme ile rulmanlı yataklarda sorun tanılama
  1. Tez No: 7327
  2. Yazar: CEM KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
SAYISAL SİNYAL ÇÖZÜMLEME İLE RÜLMANLI YATAKLARDA SORUN TANILAMA Kar akurt, M. Cem Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bolumu, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin Akkok Tez Yardimci Yöneticisi : Doc.Dr. Mehmet Caliskan Aralik 1989 ÖZET Değişik tipteki rulmanlarin titreşim karakteristikleri deneysel olarak incelendi. Elde edilen verilerin sayisal im çözümleme yöntemleri ile çözümlemesi yapildi. Duz kayis sistemi taraf indan tahrik edilen ve serbest dönebilen milden oluşan bir deney düzeneği tasarimlandi ve imal edildi. Rulmanli yataklarin titreşim sinyalleri yataklarin yeni ve hasarli durumlarinda kaydedildi ve çözümlendi. Test verilerinin sayisal olarak islenmesi için PASCAL dilinde bir yazilim geliştirildi. Genel Izgesel Çözümleme, Ayrinti Izgesel Çözümleme, Zarf-Izge Algilama ve Kepstrum yöntemleri sayisal çözümleme yöntemleri olarak kullanilip hangi yöntemin rulman diyagnostiginde daha etkili olduğu karsilastirildi. Anahtar Sözcükler : Rulmanli Yataklar, Sorun Tanilama (Diyagnostik), Sayisal Sinyal Çözümleme. Bilim Kodu : 625.01.04 ıx
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION INTO ROLLING ELEMENT BEARING DIAGNOSTICS VIA DIGITAL SIGNAL PROCESSING Karakurt, M. Cem Faculty of Engineering Mechanical Eng. Department, M.Sc. Thesis Supervisor : Prof.Dr. Metin Akkok Co-supervisor : Assoc. Prof.Dr. Mehmet Caliskan December 1989 ABSTRACT Vibration characteristics of various types of rolling element bearings were investigated experimentally and acquired data were analysed by applying digital analysis techniques. An experimental set up basically consisting of a freely rotating shaft driven by a flat belt drive system was designed and constructed. The vibration signals of bearings were recorded, and analysed when they were new and defective. A software package in PASCAL was developed to process the test data digitally. Baseband and Zoom FFT, Envelope analysis and Cepstrum techniques were used as digital analysis methods to diagnose the health condition of bearings. Methods were compared with each other to discover the most effective technique in bearing diagnosis. Key Words : Rolling Element Bearing, Diagnostics, Digital Signal Processing. Science Code : 625.01.04