Yüksek faiz düşük kur politikasının ithal girdi bağımlılığına etkisi: Türkiye örneği
The effect of high interest and low exchange rate policy on the import dependency: The case of Turkey
- Tez No: 732607
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
20. Yüzyılın son çeyreğinden itibaren küresel iktisadi sistem içerisinde, Keynesyen politikalar yerini neoliberal politikalara bırakmaya başlamıştır. Bu dönüşümle beraber liberalleşme, ihtisaslaşma ve ekonomik üretim kavramları temelinde ihracata yönelik sanayileşme stratejisi tüm dünyada uygulanmaya başlanmıştır. Küreselleşme döneminde borçlanmanın yöntemi, şekli ve yönü de önemli ölçüde değişim göstermiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler kolay ulaşılabilir olması sebebiyle yüksek maliyetlerine rağmen kısa vadeli sermaye akımları aracılığıyla borçlanma yöntemini tercih eder hale gelmiştir. Türkiye ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede uygulanan yüksek faiz; ulusal paranın aşırı değerlenmesi sonucunu yaratmış ve ihracata yönelik sanayileşme politikaları ile birlikte uygulanması neticesinde pek çok gelişmekte olan ülke kısa vadeli sermaye akımlarına veya bir başka deyişle sıcak para hareketlerine bağımlı hale gelmiştir. Bu politika tercihlerinin sonucunda ihracat endüstrileri de dışa bağımlı hale gelen ülkeler sanayisizleşme ve üretimsizleşme sürecine girmişlerdir. Bu çalışmada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından 2018 yılında ISIC Rev.4 sınıflandırmasına göre yayımlanan girdi-çıktı tabloları aracılığıyla; 1995-2018 yılları arasında Türkiye imalat sanayine ait seçilmiş 22 alt sektörün ithal girdi bağımlılıkları ölçülmüştür. Türkiye'nin uygulamış olduğu yüksek faiz, düşük kur politikasının ithal girdi bağımlılığı üzerindeki etkilerinin ortaya konulabilmesi ve ithal girdi bağımlılığı ile döviz kuru nicel değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the 20 st century, Keynesian policies have been replaced by neoliberal policies within the global economic system. With this transformation, the export-oriented industrialization strategy on the basis of liberalization, specialization and economic production concepts has started to be implemented all over the world. The method, shape and direction of borrowing also changed significantly during the period of globalization. Especially, developing countries have come to prefer the borrowing method through short-term capital flows despite their high costs due to their easy accessibility. The high interest applied in Turkey and many other developing countries has resulted in the overvaluation of national money, and many developing countries have become dependent on short-term capital flows or, in other words, hot money movements, as a result of its implementation with export-oriented industrialization policies. Consequent of these policy preferences, the coutries whose export indurstries have become dependent on the imported input, have entered the process of de-industrialization and de-production. In this study, through input-output tables published by the Organization for Economic Development and Cooperation (OECD) in 2018 according to the ISIC Rev.4 classification; imported input dependencies of 24 selected of sub-sectors belonging to Turkey's manufacturing industry were measured between 1995 and 2018.Simple linear regression analysis was carried out in order to reveal the effects of Turkey's high interest rate, low exchange rate policy on import input dependence and to examine the relationship between imported input dependence and exchange rate quantitative variables.