Zaman yönetiminin algılanan yenilenme üzerindeki etkisi: Turist rehberleri üzerine bir araştırma
The effect of time managament on perceived re-creation: A research on tourist guides
- Tez No: 732684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişen dünyada insanlar için zaman oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Başarıyı hedefleyen bireyler önceden belirlemiş oldukları planlama dahilinde hareket eder. Bu planlama zaman yönetimi kapsamında gerçekleştirilmektedir. Zaman yönetilemez ancak zaman dilimi içerisindeki eylemler bireyler tarafından yönetilebilir. Zaman yönetimi bu yönde kişilere olumlu kazanımlar sağlamaktadır. Yenilenme, insanoğlunda kaybolan canlılığın, enerjinin, mutluluğun neticesinde kendini iyileştirebilme sonucunda edinebildiği yeni duygular ve kazanımlardır. Bu araştırmanın temel amacı; Turist Rehberler Birliği (TUREB)'ne bağlı turist rehberlerinin zaman yönetiminin algılanan yenilenme üzerindeki etkisini araştırmaktır. İlgili değişkenlerle (zaman yönetimi,yenilenme) ilgili hipotez hazırlanmış ve araştırma modeli tasarlanmıştır. Bu araştırmada anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın pandemi dönemine denk gelmesi sebebiyle anket internet üzerinden (çevrimiçi) toplanmıştır. Anketler kolayda örnekleme tekniği ile 30 Temmuz 2021- 04 Ekim 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Anket sonucunda 200 katılımcıdan elde edilen veriler istatiksel programlarla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde zaman yönetiminin yenilenmeyi olumlu anlamda etkilediği belirlenmiştir. İlerde bu konuyu ele alıp araştıracak bilim insanlarına farklı bir örneklem grubu üzerinde (turist, acente çalışanları, otel çalışanları, turizm sektöründe yer alan bireyler ve diğer sektörde çalışan bireyler) araştırma yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Time has a very important effect on people in the developing world. Individuals who aim for success act within the predetermined planning. This planning is carried out within the scope of time management. Time cannot be managed, but actions within a time frame can be managed by individuals. Time management provides positive gains to people in this direction. Re-creation is the new feelings and gains that human beings can acquire as a result of being able to heal themselves as a result of the lost vitality, energy and happiness. The main purpose of this research is; To investigate the effect of time management of tourist guides affiliated to the Tourist Guides Association (TUREB) on re-creation. A hypothesis about the related variables (time management, re-creation) was prepared and a research model was designed. Questionnaire technique was used in this study. Due to the fact that the research coincided with the pandemic period, the questionnaire was collected online (online). The questionnaires were collected between 30 July 2021 and 04 October 2021 with convenience sampling technique. The data obtained from 200 participants as a result of the survey were analyzed with statistical programs. As a result of the findings obtained from the results of the research, it was determined that time management positively affects the re-creation. It is recommended that scientists who will investigate this issue in the future should conduct research on a different sample group (tourists, agency employees, hotel employees, individuals in the tourism sector and individuals working in other sectors).