Bir donanma gemisinin toplam stabilite kaybının incelenmesi
Investigation of pure loss of stability of a navy vessel
- Tez No: 732734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yeterli sephiye ve stabilite, gemilerin denizlerde güvenli bir şekilde seyredebilmesi için çok önemlidir. Geçmişten günümüze gemileri daha güvenli hale getirmek için stabilite kuralları geliştirilmiştir. 2008 yılında Deniz Güvenliği Komitesi, 2008 IS Kod adı altında stabilite kurallarını toplamıştır. Bu kurallar birinci nesil hasarsız stabilite kriterleridir. Ayrıca bu kurallara, 2010 yılı itibariyle uluslararsı sefer yapan tüm gemilerin uyması zorunludur. Bu kurallar gemilere uygulanırken gemi hareketlerinin statik ve deniz durumunun sakin su olduğu kabul edilir. Birinci nesil hasarsız stabilite kriterlerini sağlamasına rağmen birçok gemi stabilite kaynaklı kazalara karışmıştır. Bunun sonucu olarak IMO, yeni kriterler geliştirmeye başlamıştır. İkinci nesil hasarsız stabilite kriterleri (SGISC), Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün Gemi Tasarım ve İnşaa Alt Komitesi (SDC) tarafından 2005 yılından itibaren geliştirilmeye devam etmektedir. SGISC, dinamik hareketlere ve olasılıksal yaklaşımlara dayalı beş zafiyet modundan oluşmaktadır. Bunlar; toplam stabilite kaybı, parametrik yalpa, ölü gemi durumu, sörf yapma/broşlama ve aşırı ivmelenmedir. Bu tezde, ikinci nesil hasarsız stabilite kriterleri üzerine yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş, SGISC'nin zafiyet modları hakkında kısa bilgiler verilmiş, Toplam Stabilite Kaybı'nın level 1 ve level 2 analizleri adım adım açıklanmıştır. Toplam Stabilite Kaybı'nın bir donanma gemisine, farklı yükleme durumları açısından uygulanabilirliği incelenmiş, analiz adımlarının tutarlılığı kontrol edilmiştir. Ayrıca IMO tarafından önerilen A ve B çözüm yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, Yöntem A'da, geminin hem %10 hem de %50 yük koşullarında toplam stabilite kaybına karşı savunmasız olduğu tespit edilmiştir. Bunun aksine, Yöntem B'de, seçilen geminin sadece %10 yük durumuna karşı savunmasız olduğu görülmüştür. Netice itibariyle elde edilen sonuçlar çözüm yöntemleri arasında bir tutarsızlık olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sufficient bouyancy and stability are very important in terms of ships to travel in sea safely. In order to make safer, stability rules have been developed for vessels from past to present. In 2008, Maritime Safety Committee (MSC) gathered stability rules under name of 2008 IS Code. These rules are first generation intact stability criterias. In addition, all ships making international voyages as of 2010 must comply with these rules. When applying these rules to ships, it is assumed that the ship movements are static and the sea state is calm water. Despite complying with first generation intact stability criterias, many ships have been involved in stability-related accidents. As a result, IMO felt compelled to develop new criteria. The second generation intact stability criteria (SGISC) have been developed by IMO's Sub-committee on Ship Design and Construction (SDC) since 2005. SGISC consists of five failure modes based on dynamic motions and probabilistic approaches. These; pure loss of stability, parametric roll, dead ship condition, surf riding/broaching, excessive acceleration. In this thesis, the studies on the second generation intact stability criterias were reviewed, brief was given about the failure modes of SGISC, the level 1 and level 2 evaluations of pure loss of stability were explained step by step, the applicability of pure loss of stability on a Turkish Navy Tanker was examined in terms of different loading conditions, the consistency of the assessment steps was checked. Also, Option A and Option B solution methods proposed by IMO were used. As a result, in option A method, the selected ship was found to be vulnerable to pure loss of stability for both %10 and %50 load conditions. On the contrary, in option B method, the subject ship was found to be vulnerable for only %10 load condition. The results revealed that there is an inconsistency.