Türkiye Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Kazan-Tatar Türkçesi ve Başkurt Türkçesi karşılaştırmalı konuşma kılavuzu
Turkey Turkish, Kyrgyz Turkish, Kazan-Tatar Turkish and Bashkir Turkish speaker guide
- Tez No: 732745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Kuzeybatı Türk Lehçeleri arasında yer alan Kırgız Türkçesi, Kazan-Tatar Türkçesi ve Başkurt Türkçesinin Türkiye Türkçesiyle karşılıklarının da yer aldığı konuşma kılavuzu hazırlanmıştır. Konuşma kılavuzunda selamlaşma, tanışma, vedalaşma, teşekkür etme, özür dileme, sağlık (doktorda, eczanede), eğitim, yolculuk (trenle yolculuk, arabayla yolculuk, uçakla yolculuk, sınırlarda giriş-çıkış), konaklama ve aile tanıtımı başlıkları ile sınırlıdır. Hazırlanan bu konuşma kılavuzunda Türkiye Türkçesi-Kırgız Türkçesi, Türkiye Türkçesi – Kazan-Tatar Türkçesi ve Türkiye Türkçesi-Başkurt Türkçesi yanında Kırgız Türkçesi-Kazan-Tatar Türkçesi, Kırgız Türkçesi-Başkurt Türkçesi; Başkurt Türkçesi-Kırgız Türkçesi, Başkurt Türkçesi-Kazan Tatar Türkçesiyle de karşılıklı cümleler verilecek ve her lehçenin konuşurlarının kendi aralarında anlaşmaları sağlanacaktır. Çalışmamızda kullanılan cümleler mevcut dilbilgisi kaynaklarında yer alan örneklerin yanında sözlükler ve dilin konuşurlarından faydalanılarak oluşturulmuştur. Çalışmada konuşma kılavuzundaki bütün cümleler; gramer özellikleri yönünden tüm lehçelerin birbirini karşılayacak şekilde karşılaştırılmıştır. Lehçeler arasındaki gramer farklılıkları ve benzerliklerinin karşılaştırılması sonucu tablolardaki cümleler daha anlaşılır hale gelecektir. Bu çalışma ile Türkiye Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Kazan Tatar Türkçesi ve Başkurt Türkçesi konuşurlarının birbiriyle iletişim sağlamaları ve ülkeler arası seyahatlerinde kullanmaları amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a speech guide has been prepared that includes the Turkish equivalents of Kyrgyz Turkish, Kazan-Tatar Turkish and Bashkir Turkish, which are among the Northwest Turkish Dialects. The phrasebook is limited to the headings of greeting, meeting, saying goodbye, thanking, apologizing, health (at the doctor, at the pharmacy), education, travel (travel by train, travel by car, travel by plane, entry-exit at borders), accommodation and family introduction. In this prepared speech guide, Turkey Turkish- Kyrgyz Turkish, Turkey Turkish- Kazan-Tatar Turkish and Turkey- Bashkir Turkish, as well as Kyrgyz Turkish- Kazan-Tatar Turkish, Kyrgyz Turkish- Bashkir Turkish; Mutual sentences will be given with Bashkir Turkish- Kyrgyz Turkish, Bashkir Turkish- Kazan-Tatar Turkish and the speakers of each dialect will be able to agree among themselves. The sentences used in our study were created by using dictionaries and speakers of the language, as well as the examples in the existing grammar resources. All sentences in the speech guide in the study; In terms of grammatical features, all dialects were compared to meet each other. The sentences in the tables will become more understandable as a result of comparing the grammatical differences and similarities between the dialects. With this study, it is aimed that the speakers of Turkey Turkish, Kyrgyz Turkish, Kazan-Tatar Turkish and Bashkir Turkish communicate with each other and use them in their travels between countries.