Kırklareli kent merkezi çocuk oyun alanlarının peyzaj tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kırklareli city center children's playgrounds in terms of landscape design principles
- Tez No: 732747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kentsel alanlardaki yerleşim oranı günümüzde daha fazladır. Bu durumda kentsel mekanlarda açık alanlara duyulan ihtiyaç artmaktadır. Kent içerisinde piknik alanları, rekreasyon alanları, yeşil alanlar ve çocuk oyun alanları gibi açık mekanlara sıkça yer verilmelidir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da rahatlamak için açık alanlara çıkmaya ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle güvenli ve sağlık çerçevesinde, sağlam ve zararsız, yapısal ve bitkisel materyaller kullanılarak yapılan, özgürce oynayabildikleri alanlar olması gerekmektedir. Araştırma materyalini, Kırklareli merkez ilçesinde yer alan çocuk oyun alanları oluşturmaktadır. Kent merkezinde 64 adet park olup, toplamda 76.537 metrekare alan kaplamaktadır. Çalışma kapsamında değerlendirmeye alınan çalışma sahaları, kent merkezi genelinde çocuk oyun alanlarının konum ve peyzaj tasarım uygulamaları açısından olumlu ve olumsuz örneklerinin gösterilmesi amacıyla merkez sınırlarını oluşturan 10 mahalle arasından rastgele seçilmiştir. Tasarım kriterleri doğrultusunda incelemeler yapılarak her alan için ''alan gözlem formu'' doldurulmuş ve bununla çocuk oyun alanlarının mevcut durumları ortaya konmuştur. Çalışmanın amacına yönelik değerlendirmeler yapılırken yapısal ve bitkisel unsurlar dikkate alınmıştır. Topoğrafik açıdan renkli ve doğal güzelliklere sahip arazilere kurulan çocuk oyun alanları, çocukların fiziksel gelişimlerinin desteklenmesi ve farklı aktivitelerin içerdiği oyun çeşitliliği açısından önem arz etmektedir. Kentsel gelişimin hızla artığı kentin, çocuk oyun alanları konusunda günümüzde olduğundan daha bilinçli ve doğru planlama kriterleri doğrultusunda tasarlanması, yer seçimi ve konut yakınlıkları dikkate alınarak, topoğrafyanın elveriş durumu ile alan kullanımlarının doğru yönde kullanıldığı bir peyzaj tasarımına gidilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The rate of settlement in urban areas is higher today. In this case, the need for open spaces in urban spaces is increasing. In the city, open spaces such as picnic areas, recreation areas, green areas and children's playgrounds should be frequently included. Like adults, children need to go out into the open to relax. First of all, there should be areas where they can play freely, made using structural and herbal materials, safe and harmless, within the framework of health and health. The research material consists of children's playgrounds in the central district of Kırklareli. There are 64 parks in the city center and a total area of 76,537 square meters. The study sites evaluated within the scope of the study were randomly selected among the 10 neighborhoods that make up the borders of the center in order to show positive and negative examples of children's playgrounds in terms of location and landscape design applications throughout the city center. In line with the design criteria, examinations were made and the“area observation form”was filled out for each area and the current conditions of the children's playgrounds were revealed with it. Structural and vegetative elements were taken into consideration while making evaluations for the purpose of the study. Children's playgrounds established on topographically colored and naturally beautiful lands are important in terms of supporting children's physical development and the variety of games included in different activities. The city, where urban development is rapidly increasing, should be designed in line with more conscious and accurate planning criteria than today in terms of children's playgrounds, and a landscape design should be made in which the topography and the use of the area are used in the right direction, taking into account the location selection and housing proximities.