Poısson regresyon analizi ve Türkiye'deki evlilik istatistiklerine uygulanması
Poisson regression analysis and application to marriage statistics in Turkey
  1. Tez No: 732758
  2. Yazar: OZAN ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bağımlı değişkenler, regresyon analizlerinde normal dağılımlı, sayısal ya da iki değere sahip olabilmektedir. Veri setleri bağımlı değişkenlere ilişkin durumların ölçümlenmesiyle elde edilmekle birlikte bu verilerin modellenmesi ve değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Poisson regresyon modelleri, genelleştirilmiş doğrusal modeller kapsamında yer almakla birlikte aşırı dağılım, yetersiz dağılım ya çok sayıda sıfır mevcut olduğunda işlevi sınırlanmaktadır. Bu durumlarda mevcut verileri çözümleyebilmek için çok sıfırlı, engel (hurdle) ve negatif binom regresyon modelleri kullanılabilmektedir. Çalışma kapsamında poisson regresyon modelleri kullanılarak Türkiye genelindeki evlilik sayılarına etken unsurlar araştırılmaktadır. Bu bağlamda evlilik sayısı bağımlı değişken olarak belirlenmekle birlikte cinsiyet, evlilik yaşı ve evlilik yılları bağımsız değişken olarak kabul edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda genel olarak kadınlarda en yüksek evlilik yaşının 20-24 yaş arasında gerçekleştiği görülmektedir. Erkeklerde ise evliliklerin en çok 25-29 yaş aralığında gerçekleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dependent variables can be normally distributed, numerical or have two values in regression analysis. Modeling of selling and measuring for different types of variables other than data is important. Poisson regression models are included in generalized enclosed models, but are limited by overdistribution, underdistribution, or when large numbers are present. For this compression, the multizero, barrier and negative binomial regression models can be used for the current version. Working experience will be presented with a poisson regression model, and the factors that affect the marriage numbers around Turkey are being investigated. In this context, marriage numbers was determined as the dependent variable, gender, marriage age and years was accepted as the independent variable. In the analysis obtained, it is seen that the highest marriage ages for women in general are between the ages of 20-24. It has been observed that marriages mostly take place between the ages of 25-29 for men.