Designing an expressive arts-based curriculum guide for International Baccalaureate Diploma Programme students: A validation study
Uluslararası Bakalorya Diploma Programı öğrencileri için dışavurumcu sanat temelli bir müfredat rehberi geliştirilmesi: Geçerlilik çalışması
- Tez No: 732786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE, DR. SERVET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, araştırmacı öğretim tasarımı ilkelerinden yararlanarak Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) öğrencilerinin duygusal zeka bileşenlerinden ikisi olan öz farkındalıklarını ve sosyal becerilerini desteklemeyi amaçlayan bir müfredat kılavuzu tasarladı. Araştırmacı, insanların sosyal ve duygusal iyi olma hallerini desteklemek için farklı sanat dallarından yararlanan ve bir profesyonel disiplin olan Dışavurumcu Sanat Terapisini (DST) temel alarak bir kılavuz geliştirdi. Bu anlamda bu kılavuz, eğitimcilerin DST etkinliklerini Yaratıcılık, Etkinlik ve Hizmet (YEH) programına dahil etmelerine yardımcı olmak için geliştirildi. Geliştirilen kılavuzun geçerliliğini sağlamak için, müfredatın içeriği ile ilgili belli alanlardan seçilen uzmanlara Likert ölçeği ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket uygulandı. Veri analizinin sonuçları, kılavuzun kalitesini gözden geçirmek ve iyileştirmek için kullanıldı. Çalışmanın sonuçları, DST temelli kılavuzun YEH kapsamında UBDP öğrencilerinin duygusal zekasının seçilmiş bileşenlerini destekleme potansiyeline sahip olmasında uzmanların hemfikir olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher employed instructional design principles to create and evaluate a curriculum guide aimed at helping International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) students enhance certain components of emotional intelligence (EI), namely self-awareness and social skills. Regarding the purpose of the study, the researcher developed a guide by incorporating a technic called expressive arts therapy (EXA); it is a professional discipline that capitalizes on different art tools to support the social and emotional well-being of human beings. In this sense, this guide is created to help educators integrate EXA activities into the Creativity, Activity and Service (CAS) programme. To validate the guide, a questionnaire including Likert scales and open-ended items was administered to selected experts from three different areas. The results of the data analysis were used to revise and improve the quality of the guide. The research findings confirmed that the experts agreed that an EXA-based guide has the potential to support these selected components of EI of IBDP students within the scope of CAS.