Görsel sanatlar eğitimine yönelik müze rehberi tasarımı
Designing a museum guide for visual arts education
  1. Tez No: 724653
  2. Yazar: ÖZLEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KİBAR EVREN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Son yıllarda eğitim alanında yaşanan gelişmelerle birlikte etkili bir öğrenme kurumu haline gelen müzeler, özellikle görsel sanatlar eğitiminin amaçlarına doğrudan ulaşmayı sağlayacak zengin bir öğrenme ortamı sunmaktadır. Günümüzde müzelerin öneminin kabul edilmesine rağmen halen öğrencilerin müzelerden daha etkin bir şekilde yararlanmasını sağlayacak, eğitim programlarıyla ilişkili öğretim materyalleri yeterli düzeyde değildir. Bu araştırmada ise bu eksiklikten yola çıkılarak, İlkokul Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı kazanımlarına bağlı olarak Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonuna yönelik bir müze rehberi tasarlanmış; tasarlanan müze rehberi, maksimum çeşitlilik örneklemi çerçevesinde belirlenen 5 farklı alan uzmanından görüş alınarak revize edilmiş; tasarımı tamamlanan müze rehberine ilişkin ise 7 sınıf öğretmeninden görüş alınmıştır. Tasarım tabanlı araştırma modelinin benimsendiği araştırmanın veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan müze rehberindeki etkinliklerin sanatsal kazanımlara uygun olduğu görülmüştür. Seçilen eserler ve tasarlanan etkinliklerin sınıf düzeylerine uygunluğuna, grafik tasarımın uygunluğuna, dil ve anlatım özelliklerinin uygunluğuna ve rehberin müzede uygulanabilirliğine ilişkin farklı görüşler ve öneriler getirilmiştir. Farklı alanlardaki uzmanların görüşleri alınarak hazırlanan müze rehberinin 3. ve 4. sınıflar için daha çok uygun olduğu, öğretmenlerin müzede eğitim yapmalarına yardımcı bir eğitim materyali olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Museums, which have become an effective learning institution following the developments in the field of education in recent years, provide a rich learning environment especially for directly attaining the goals of visual arts education. Although museums are considered to be quite important today, teaching materials on education programs facilitating students to benefit from museums more efficiently are far from sufficient. Due to this insufficiency, a museum guide for the Museum of Contemporary Arts in Anadolu University was designed in this study based on the projected achievements of Elementary School Visual Arts Lesson Curriculum. The guide was revised with the assistance of the opinions and feedbacks of experts in 5 different fields who were selected within the scope of maximum variation sampling and 7 form teachers were consulted about the completed museum guide. The study adopted design-based research while using semi-structured interview technique during data gathering process. Gathered data was analyzed with thematic analysis. Results of the research indicated that the activities in the museum guide designed for 2nd, 3rd, and 4th grade students are in line with the artistic achievements. Various views and suggestions were offered on the appropriateness of selected pieces and designed activities according to grade levels, of graphic design, of language and expression, and the applicability of the guide in the museum. It is concluded that the museum guide prepared through consulting experts in various fields is more appropriate for 3rd and 4th graders and that it is a useful education material helping teachers to teach in the museum.