KOAH'lı hastalarda gastroözofagiyal reflü sıklığının sintigrafi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 732814
  2. Yazar: ERCAN ÇİL
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞE ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenterology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Gastroözofagial reflü hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı kliniğini ve semptomatolojiyi etkileyen eş zamanlı bir hastalıktır. Bu çalışmada kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda gastroözofagial reflü hastalığı sıklığını gastroözofagial reflü sintigrafisi ile araştırmak ve solunum fonksiyonları ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma grubuna kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenme ve solunum yetmezliği bulunan hastalar, kontrol grubuna kronik solunumsal hastalığı olmayan hastalar alındı. Çalışma grubuna 85, kontrol grubuna 27 hasta alındı. Hastaların semptomları, spirometri ve gastroözofagial reflü sintigrafisi sonuçları kaydedildi. Bulgular: Gastroözofagial reflü ile ilişkili semptomu olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda semptomu olmayanlara göre FEV1 değerleri (%28.6) daha düşük idi. Sintigrafi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan grupta %4.7 hastada pozitif iken, kontrol grubunda pozitiflik saptanmadı(p=0.3). Sonuç: Gastroözofagial reflü, akut alevlenme ve solunum yetmezliği tablosundaki kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda bir risk faktörü olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Objective: Gastroesophageal reflux disease is a concomitant disease that affects the clinic and symptomatology of chronic obstructive pulmonary disease. In this study, it was aimed to investigate the frequency of gastroesophageal reflux disease in patients with chronic obstructive pulmonary disease with gastroesophageal reflux scintigraphy and to reveal its relationship with respiratory functions. Methods: Patients with acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease and respiratory failure were included in the study group, and patients without chronic respiratory disease were included in the control group. 85 patients were included in the study group and 27 patients in the control group. Patients' symptoms, spirometry and gastroesophageal reflux scintigraphy results were recorded. Results: Patients with chronic obstructive pulmonary disease with symptoms associated with gastroesophageal reflux had lower FEV1 values (28.6%) than those without symptoms. While scintigraphy was positive in 4.7% of patients in the chronic obstructive pulmonary disease group, it was not positive in the control group (p=0.3). Conclusion: Gastroesophageal reflux was not found to be a risk factor in patients with chronic obstructive pulmonary disease with acute exacerbation and respiratory failure.