Dijital ekonominin vergilendirilmesinde işyeri
Workplace in taxation of the digital economy
  1. Tez No: 732822
  2. Yazar: DUYGU EMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik gelişmeler birçok sektörü geliştirmekte ve dönüştürmektedir. Bu dönüşüm ekonomi alanını da etkilemiştir. Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanması sonucunda birçok kavramın anlamı değişmektedir. Bu kavramlardan biri de işyeri kavramıdır. Bu konuyla ilgili OECD uzun yıllardan beri çalışmalar yürütmektedir. OECD ve G20 ülkeleri vergiden kaçınma konusunda BEPS'e yönelik 15 maddelik Eylem Planı oluşturmuştur. ''Daimi İşyeri Statüsü'' BEPS Eylem Planlarından birini oluşturmaktadır. Bu plan kapsamında işyeriyle ilgili yaşanılan vergilendirme sorunları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu eylem planlarıyla OECD üyesi ülkelere iç mevzuatlarında değişiklik yapılmasını sağlamaktadır. Katı hukuk kuralları gibi bağlayıcı değildir. Türkiye ise, bu plan kapsamında mevzuattın bazı yerlerinde değişiklikler yapmıştır. Fakat tam anlamıyla tüm tavsiyelere uyum sağlanamamıştır. Bu çalışmada işyeri kavramının dönüşümüne ilişkin hem uluslararası hem de ulusal alanda yapılan çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are developing and transforming many sectors. This transformation has also affected the field of business. Today, as a result of the acceleration of digitalization, the meaning of many concepts is changing. One of these designs is the concept of the factory or companies. OECD has been working on this issue for many years. OECD and G20 countries have created a 15 item Action Plan for BEPS on tax avoidance.“Permanent Establishment Status”constitutes one of the BEPS Action Plans. Within the scope of this plan, taxation problems related to the workplace have been tried to be explained. With these action plans, OECD member countries make changes in their domestic legislation. It is not binding like strict legal rules. On other perspectives,Turkey made changes a little parts of the legislation within the scope of this plan. However, not all recommendations have been fully complied with. In this study, both international and national studies on the transformation of the workplace concept are mentioned.