Çitören (Van, Türkiye) balıkçılık faaliyetlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of fishing activities in Çitören (Van, Turkey) for occupational health and safety
  1. Tez No: 732823
  2. Yazar: GARİP ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Balıkçılık faaliyetleri dünyada en tehlikeli meslek grupları içersinde yer almaktadır. Son yıllarda Türkiye'de balıkçıların iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili çalışmalarda bir artış söz konusudur. Bu çalışma Çitören'de balıkçılık faaliyetlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi amacıyla Haziran 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında balıkçılarla yüz yüze anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Balıkçıların, avcılık faaliyetleri sırasında maruz kaldıkları riskler ve bu risklerin olası sonuçları hakkında bilgilerine başvurulmuş ve verilen cevaplara göre alınması gereken önlemelere karar verilmiştir. Mevcut çalışma Van Gölü Havzası için bir ilk olup bölgedeki sonraki çalışmalara bir referans olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fishing activities are among the most dangerous occupational groups in the world. In recent years, there has been an increase in studies on the occupational health and safety (OHS) of fishermen in Turkey. This study was carried out with a face-to-face survey with fishermen between June 2021 and January 2022 in order to evaluate the fishing activities in Çitören in terms of occupational health and safety. The information of the fishermen about the risks they are exposed to during their fishing activities and the possible consequences of these risks was consulted and the precautions to be taken were decided according to the answers given. The present study is a first for the Van Lake Basin and is hoped to be a reference for future studies in the region.