Çevrim içi oyunların sözlü iletişime etkisi: Ortaöğretim örneği
The effect of online games on verbal communication skills: Secondary school sample
- Tez No: 732821
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Education and Training, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanların bilişsel, psikomotor, zihinsel becerilerini geliştiren eğlenme ögesini içerisinde barındıran uğraşa oyun denmektedir. Teknolojiyle birlikte dijital platformlarda yer almaya başlayan oyunlar internet vasıtasıyla çevrim içi bir hâle bürünmüş, adına çevrim içi oyun denilen yeni bir tür oluşturmuştur. Çalışmada çevrim içi oyunların iletişim becerisine etkisinin ortaöğretim öğrencileri örnekleminde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Samsun'un merkezi ilçelerinde bulunan altı farklı lise türünden (fen, sosyal bilimler, anadolu, meslek, güzel sanatlar, imam hatip) 430 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma karma yöntem üzerine yapılandırılmıştır. Araştırmanın ilişkisel tarama için hazırlanan verileri SPSS 23.0 ile analiz edilmiş olup ve bağımsız örneklemlerden olan tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Araştırmanın betimsel analizle ilgili verileriyle ilgili yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, toplanan veriler tablolaştırılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre çevrim içi oyunların bireylerin sözlü iletişim becerisine yönelik etkileri olduğu saptanmıştır. Bu etkiler; dinleme, konuşma, okuma, iletişim becerilerinin kullanımına ve bu becerilerin desteklenmesine yönelik olmuştur.Bunun yanı sıra elde edilen bulgularda çevrim içi oyunların Türkçenin sözlü olarak kullanımına dair istenmeyen, amaç dışı bir etkisi tespit edilmiştir: Türkçe sözcüklerle İngilizce sözcüklerin bir arada karma bir dil şeklinde kullanılması. Sonuç olarak çevrim içi oyunlara yönelik akademik çalışmaların arttırılması gerektiğine, çevrim içi oyunların iletişim boyutunun öğrenci-öğretmen-veli iş birliği içerisinde kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi gerekliliğine, çevrim içi oyunların kazandırdığı iletişim becerilerinin formel ortamlara da getirilmesi ve bu ortamlarda uygulanmasının fayda getireceğine dair tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Games are the types of activities which develop the cognitive, psychomotor, and mental skills of people in a fun way. Following the developments in the Internet, video games found on the digital platforms have gone online, giving birth to a new genre. This study investigates the effect of online games on the communication skills of high school students. Participants of the study are 430 students who are studying at six different types of high schools (science, social sciences, Anatolian, vocational, fine arts, religious vocational) located in the central districts of Samsun, Turkey. The research is structured on mixed method. The data gathered for correlational survey portion of the study were analyzed with SPSS 23.0, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used to examine the independent study groups. A semi-structured interview form was prepared for the data related to the descriptive analysis part of the study; the collected data were tabulated and analyzed. Based on the findings of the study, it has been determined that online games have certain effects on the verbal skills of individuals. These effects are related the usage and reinforcement of skills such as listening, speaking, reading, and communication. However, the findings also unearthed the negative effect of the games on the verbal use of Turkish where individuals use a mixed language with the combination of Turkish and English words. Consequently, it has been suggested that academic studies on online games should be increased, communication aspect of online games should be maintained by student-teacher-parent cooperation, and the communication skills obtained by online games should be used in formal contexts.