Öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterlilikleri ile 21.yy. becerileri öğretimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' inquiry-based teaching self-efficiency for STEM+S and teaching 21st century skills
  1. Tez No: 732827
  2. Yazar: AYŞE SONAY DURUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz -yeterlilikleri ile 21. yy. becerileri öğretimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma modelinde ilişkisel desenle desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 öğretim yılında Gaziantep ilindeki resmi ve özel okullarda görev alan öğretmenler, örneklemini ise evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 407 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterlilik ölçeği ile 21. yy. becerileri öğretimi ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS Paket Programı kullanılarak, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA, pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmen STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterlilikleri ile 21. yy. becerileri öğretimi arasındaki ilişkinin orta düzeyde olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterliliğin ve alt boyutlarının puanları 21. yy. becerileri eğitimi alma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. STEM eğitimi alma durumuna göre ise ilişkilendirme alt boyutu hariç anlamlı bir farklılık oluşmaktadır. 21. yy. becerileri ve alt boyutların puanları STEM ve 21. yy. beceri eğitimi alma durumuna göre incelendiğinde, anlamlı bir farklılık göstermektedir. 21. yy. becerileri öğretimi ölçeği ile iş birliği alt boyutları puanı öğretmenlerin cinsiyetine göre anlamlı bir farklılık oluşturmazken, diğer alt boyutlarının puanları anlamlı bir farklılık oluşmaktadır. STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretimi, 21. yy. becerileri öğretimine istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. 21. yy. becerileri öğretimi için açıklanan varyansın yaklaşık %46'sının STEM+S için sorgulamadan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum incelendiğinde öğretmenlerin 21. yy. becerileri öğretimini yordamada STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterliliğin önemli bir etkisi olduğu ifade edilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between teachers' inquiry-based teaching self-efficacy for STEM+S education and 21st-century skills teaching. The research was designed with a relational design in the quantitative research model. The universe of the study consists of the teachers working in public and private schools in Gaziantep in the 2021-2022 academic year, and the sample of 407 teachers was determined by the random sampling method from the universe. The Inquiry-Based Teaching Self-Efficacy Scale for STEM+S and 21st-Century Skills Teaching Scale were used as data collection tools. Independent groups t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were applied to the scales' data using the SPSS 22 Package Program.Teachers' scores of inquiry-based teaching self-efficacy and sub-dimensions for STEM+S showed a statistically significant difference in the status of receiving 21st Century skills training. According to the status of receiving STEM education, there is a significant difference, except for the association sub-dimension. When examined according to 21st-century skills training, the scores of 21st-century skills and sub-dimensions show a significant difference. The scores of the sub-dimensions of collaboration of the 21st-century skills teaching scale do not differ according to the gender of the teachers but the scores of other sub-dimensions make a significant difference. Inquiry-based teaching for STEM+S has been found to have a statistically significant effect on 21st-century skills teaching. It has been revealed that approximately 46% of the variance explained for 21st-century skills teaching is due to inquiry for STEM+S. When this situation is examined, it can be stated that self-efficacy in inquiry for STEM+S significantly affects predicting teachers' teaching of 21st-century skills.