Öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterlilikleri ile bilgi işlemsel düşünme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' inquiry-based teaching self-efficiency for STEM+S and their computational thinking skills
  1. Tez No: 732736
  2. Yazar: MERVE İLTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz- yeterlilikleri ile bilgi işlemsel düşünme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma modelinde ilişkisel desenle desenlenmiştir. Gaziantep il merkezinde rastgele seçilen 15 okul belirlenmiştir. Her okulda 30 öğretmen olacağı varsayılmış ve 450 öğretmenden veri toplanması amaçlanmıştır. Toplam 458 kişiden veri toplanmış, veriler düzenlendikten sonra araştırmaya 369 veri ile devam edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde çalışan farklı kıdem ve branşa sahip 369 öğretmen oluşturmuştur. Veriler 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönemi içerisinde toplanmıştır. Veri toplama araçları, STEM+S için Sorgulamaya Dayalı Öğretim Öz-Yeterlilik Ölçeği ile Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeğidir. Veri analizlerinde yüzde ve frekans analizleri yanında t-testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz yeterlikleri ile bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Katılımcıların Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği puanları ile Sorgulamaya Dayalı Öğretim Öz-yeterlilik Ölçeği arasındaki ilişki düzeyine bakıldığında her iki değişken arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların STEM+S için Sorgulamaya Dayalı Öğretim Öz-yeterlilik toplam puanları ile Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri toplam puanları arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda STEM+S için sorgulamaya dayalı öğretim öz-yeterlik puanları bilgi işlemsel düşünme becerileri puanlarındaki varyansın %38'ini açıklamaktadır. Çoklu regresyon analizinde STEM+S için Sorgulamaya Dayalı Öğretim Öz-yeterlilik Ölçeği alt boyutlarından Tartışma ve Yansıtma'nın Bilgi İşlemsel Düşünme Becerilerindeki varyansın % 30'nu tek başına açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between Inquiry-Based Teaching Self-Efficacy and computational thinking skills for STEM + S teachers'. A correlational research design of a quantitative research model was used in this study. Fifteen schools were randomly selected in the center of Gaziantep province. It was assumed that there would be 30 teachers in each school, and the goal was to collect data from a total of 450 teachers. Data were collected from 459 teachers, and after the data were edited, the analysis continued with 369 data. Data were collected during the first period of the 2021-2022 academic year. Data collection tools are the Scale of Inquiry-Based Teaching Self-Efficacy for STEM + S and the Scale of Computational Thinking Skills. In addition to percentage and frequency analyzes, t-tests, one-way analysis of variance, simple regression, and multiple regression analyzes were performed in the data analyses. As a result of the study, It has been found that there is a moderately significant correlation between teachers' STEM + S inquiry-based self-efficacy and computational thinking skills. When we looked at the relationship between the participants' Computational Thinking Skills Scale scores and the STEM + S inquiry-based self-efficacy, the two variables had a moderate relationship. According to the simple linear regression analysis results, the inquiry-based learning self-efficacy scores for STEM + S predict the 38% variance in computational skills scores. In the multivariate regression analysis, it was found that the Discussion and Reflection sub-dimension of the Inquiry-Based Self-Efficacy Scale for STEM + S alone predicted 30% of the variance in Computational Thinking Skills.