Developing a design guidance for improving the welfare of domestic dogs
Ev köpeklerinin refahını iyileştirmeye yönelik bir tasarım kılavuzu geliştirilmesi
- Tez No: 732839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Aile üyeleri veya tüylü ev arkadaşları olarak evlerimizde yaşayan köpekler, sahiplenme sonrasında ev yaşamına alışma konusunda zorluklar yaşayabilir ve bu sorunlar evdeki refahlarını etkileyen kalıcı etkiler yaratabilir. Kullanıcı odaklılığın sağlandığı etkileşim için tasarım çözümleri köpeklerin ihtiyaçlarına yanıt verebilir ve bizi çevreleyen teknoloji onların refahını iyileştirmeye hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Bir kullanıcı grubu olarak köpekler, insanlara göre farklı etkileşim özelliklerine sahiptir. Tasarımcıları bu farklılıklar hakkında bilgilendirerek köpek kullanıcıların bakış açılarını tasarım sürecine dahil etmek, kullanıcı merkezliliğe ulaşmak için önemli bir adımdır ve köpeklerin refahını kendi yararları için iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu çalışmada amaç, ev ortamında yaşayan köpeklere özel bir rehberle tasarımcıları bilgilendirmektir. Bu rehberi oluşturmak için Hayvan Bilgisayar Etkileşimi literatüründeki çeşitli teknoloji çalışmaları gözden geçirilmiş, köpek uzmanları ve köpek aileleriyle sahiplenme sonrasında evde yaşanan sorunlara dair görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Doğrudan tasarımcılara hitap eden rehber, nihai hedef olan sahiplenilen köpeklerin refahını iyileştirmeyi tanıtmak için refahın tanımıyla başlar. Bunu takiben, refah sorunları ve yardımlarından oluşan tasarım zorlukları tanıtılır. Köpekleri tasarımın merkezine koymak için, köpeklerin etkileşim modalitelerini ve bunlara özgü tasarım gereksinimlerini içeren tasarım özellikleri sunarak tasarımcıya yol gösterir. Rehberin son kısmında, geliştirilen tasarım çözümünün değerlendirme sürecinde köpekler için seçilebilecek katılım tipleri ve bu katılım sırasında köpek kullanıcılarının davranışlarını anlamak için kullanılabilecek yöntemler açıklanmıştır. Rehber, tasarımcılara tasarıma başlamadan önce köpek kullanıcılarının ihtiyaç ve özelliklerini tanımlamada yardımcı olur ve geliştirilen tasarımın değerlendirmesinde iletişimi sağlayacak teknikler hakkında tasarımcıları bilgilendirir.
Özet (Çeviri)
Dogs, living in our houses as family members or furry roommates, might experience difficulties getting used to living in a house and this issues make lasting impacts affecting their welfare at home. Design for interaction solutions achieving user-centeredness can answer the needs of dogs, and technology surrounding us would be facilitated to improve their welfare. As a user group, dogs have different interaction characteristics compared to humans. Informing designers about these differences and including the perspectives of the dog users in the design process is a vital step in reaching for user-centeredness and would help to improve the welfare of dogs for their own benefit. In this study, the main aim is to inform the designers through a list of guidance specific to the dogs living in domestic settings. To form the guidance, various technology cases in Animal Computer Interaction literature are reviewed, and interviews are conducted with dog experts and dog families about their adoption process and the problems encountered. The guidance, addressing directly the designers, starts with the definition of welfare to show the designer the end goal of improving the welfare of the adopted dogs. Following that design challenges are introduced in the form of welfare issues and aids. To put dogs at the center of the design, guidance continues by offering design features that include the interaction modalities of dogs and design requirements specific to these modalities. In the last part of the guidance, type of participation for dog users to include them in the evaluation process of the developed design solution and methods to be used to understand the behavior of dog users during this participation are explained. The guidance, overall, helps designers to define the needs and characteristics of their dog users before starting their designs and informs them about the techniques to satisfy the communication during the evaluation phase of the developed design solution.