Şanlıurfa ili kırsalında içme suyu kaynaklarındaki nitrat kirlenmesinin iyon değişimi metodu ile arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the treatability of nitrate pollution in drinking water sources in rural Şanlıurfa province by ion exchange method
- Tez No: 732855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ, DOÇ. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Su kirliliğini oluşturan başlıca nedenler arasında hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak tarımsal faaliyetlerin çevreye yaydığı kimyasallardan kaynaklanan kirlenmeler gelmektedir. AB'nin1991 tarihli nitrat direktifi kapsamında üye ülkeler bu tür kirliliği denetim altında tutmak ve buna karşı harekete geçmek zorundadırlar. Azot bileşiklerinin su kirliliği alanında yaptığı başlıca zararlı etkiler, ötrofikasyon, oksijen konsantrasyonunun azalması ve içme sularında neden olduğu toksit etkileridir. Şanlıurfa ilinin bazı kırsal mahallelerinde içme ve kullanma amaçlı kullanılan kuyularda nitrat konsantrasyonu 50 mg/lt' nin çok üstünde olabilmektedir.Bu yörelerde içme suyu kaynağı alternatifleri kısıtlı olduğundan yeni su kaynakları bulmak çoğunlukla uygun bir çözüm olmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, nitratın bertarafı için kullanımı kolay ve ekonomik bir metod olarak nitrat seçici iyon değiştirme reçineleri ile nitratın uzaklaştırılması konusunda araştırma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The main causes of water pollution include rapid population growth and consequently pollution caused by chemicals emitted by agricultural activities to the environment. Under the EU's nitrate directive1991, member states are obliged to monitor and take action against such pollution. The main harmful effects of nitrogen compounds in the field of water pollution are eutrophication, reduction of oxygen concentration and toxic effects caused by drinking water. Nitrate concentration in wells used for drinking and using in some rural neighborhoods of Şanlıurfa province may be well above 50 mg / lt. Finding new water sources is often not an appropriate solution since alternatives to drinking water are limited in these regions. The aim of this study was to investigate nitrate removal with nitrate selective ion exchange resins as an easy and economical method for the disposal of nitrate.