Kırsal alanda kadın emeği ve kadının yeri: Şanlıurfa ili örneği
Women's labor and women's place in the rural: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 763554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖCAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada Şanlıurfa iline bağlı 5 ilçe ve bunlara bağlı köylerde toplam 250 tarımda çalışan kadınla yüz yüze anket çalışması yapılmış ve toplamda 237 anket araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Görüşmelerde kadınlara çalışma şartları, toplumsal cinsiyet ve mevsimlik işçilik üzerine sorular sorulmuş ve bu bağlamda cevaplar alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı kırsalda görünmez olan kadın emeğini ve kadının değerini görünür kılmaktır. Kadınların sosyal güvencesiz olarak çalışmaları ve mevsimlik işçilik yapan kadınların çalışma şartlarının zorluğu bu emeğin görünmezliğini ortaya çıkarmaktadır. Şimdiye dek olan çalışmalar incelendiğinde tarımla ilgili birçok çalışma yapılmıştır ancak kırsalda çalışan kadınlarla ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu bağlamda araştırmamız, tarımda çalışan kadınların görünmez emeği ve karşılaştıkları problemleri üzerine olmuştur. Kadınların tarımda çalışırken hem tarlada hem hane içinde verdiği emeğin boyutu, çalışma koşulları ve toplumsal cinsiyet açısından incelenmiştir. Araştırmamızda kadın emeğinin bu görünmezliğinin ortadan kaldırılması için kadınların sigortasız ve güvencesiz olarak çalışmalarının önüne geçilmesinin, özellikle mevsimlik işçi olarak çalışan kadınların barınma ve hayat şartlarının iyileştirilmesi yönünde adımlar atılmasının gerekliliği, Tarımdaki emeklerine karşın Tarımsal Yayım çalışmalarından yararlanmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a survey was conducted with 250 women working in agriculture in 5 districts of Şanlıurfa province and their villages, and a total of 237 complete survey data were obtained. In the interviews, the women were asked questions about working conditions, gender and seasonal work, and answers were received in this context. The main purpose of this study is to make visible the invisible women's laborand the value of women in the countryside. The fact that women work without social security and the working conditions of seasonal workers reveal the invisibility of this labor. When the studies so far are examined, many studies have been done on agriculture, but studies on women working in rural are as are limited. In this context, our research has been on the invisible labor of women working in agriculture and the problems they face. While working in agriculture, the size of the labor given by women both in the field and in the household, working conditions and gender were examined. In our research, it has been determined that in order to eliminate this invisibility of women'slabor, it is necessary to prevent women from working without in surance and without security, and to take steps to improve the shelter and living conditions of women working as seasonalworkers.