Kadınların doğum deneyimlerinin, doğum sonu konforuna ve emzirme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of women's childbirth experiences on postpartum comfort and breastfeeding
- Tez No: 732854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Kadınların doğum deneyimlerinin, doğum sonu konfor ve emzirme üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel türdedir. Araştırma Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisi'nde vajinal doğum yapmış 137 kadın ile yürütülmüştür. Çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Memnuniyet Ölçeği Revize Formu”,“Doğum Sonu Konfor Ölçeği”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Kısa Form Ölçeği”,“Latch Emzirme Tanılama Aracı”kullanılmıştır. Sonuç : Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 27,35±4,93 olup, DMÖ-R toplam puan ortalaması 24,31±3,42, DSKÖ toplam puan ortalaması 123,26±8,22, EÖYÖ puan ortalaması 55,15±4,86, LATCH tanılama aracı puan ortalaması 7,60±1,57'dır. Sonuç olarak kadınların doğum deneyimleri ile doğum memnuniyetlerinin birçok faktörden etkilendiği ve kadınların doğum deneyimlerinin, doğum sonu konforunu ve emzirme durumlarını da etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Accordingly, in this study, it was aimed to examine the effect of women's birth experiences on postpartum comfort and breastfeeding. Materials-methods: This is a sectional and descriptive study. The study was conducted with 137 women who had vaginal childbirth in The Evliya Celebi Education and Research Hospital of Kutahya Health Sciences University, at the Obstetrics and Gynecology Clinic. The study uses the“Personal Information Form”,“Birth Satisfaction Scale-Revised”,“Postpartum Comfort Questionnaire”,“Breastfeeding Self-Efficacy Short Form Scale”,“Latch Breastfeeding Assessment Tool”. Results: The average age of the women participating in the study is 27.35 ± 4.93, the average of the BBS-R total score average 24,31±3,42, BSES score average 55,15±4,86, PPCQ total score average 123,26±8,22, LATCH diagnostic tool score average was 7,60±1,57. As a result, it has been determined that women's birth experiences and their birth satisfaction are affected by many factors, and that women's birth experiences also affect the comfort of the birth and breastfeeding situation.