Metal piyasaları volatilitesi üzerine bir inceleme
An examination of volatility in metals markets
- Tez No: 732856
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı değerli metal (altın, gümüş, platin, paladyum) ve endüstriyel metal (nikel, bakır, çinko, alüminyum) emtia fiyat volatilitesi davranışlarının incelenmesidir. Bunun yanında çalışmada değerli metal ve endüstriyel metal endekslerinin volatilite davranışı da incelenmiştir. Veri dönemi Ocak 1992- Şubat 2021 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada volatilite davranışını incelemek için GARCH modelleri kullanılmıştır. Standart GARCH modelinin tahmin sonuçları değerli metallerin volatilite davranışı ile endüstriyel metal volatilite davranışının farklılık gösterdiğini işaret etmektedir. Faiz hadleri, VIX ve WIP değişkenlerinin volatilite üzerinde farklı piyasalarda farklı etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulguların hem politika yapıcılar hem de yatırımcılar açısından karar verme süreçlerinde önemli olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the volatility behavior of precious metals (gold, silver, platinum, palladium) and industrial metals (nickel, copper, zinc, aluminum). In addition in this study volatility of base metals and precious metals indices are examined. The data period of this study covers January 1992 and February 2021. GARCH models are employed in order to examine volatility. The results of standard GARCH model indicate that the volatility behavior of precious metals and industrial metals differs. Interest rate, VIX and WIP Index variables have different effects in different markets. These findings are expected to have implications for both policy makers and investors.