Algılanan mobbing ile intikam niyeti arasındaki ilişki ve bu ilişkide örgütsel erdemliliğin rolü: Alışveriş merkezi çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between perceived mobbing and intention to revenge and the role of organizational violence in this relationship: A research on shopping center employees
  1. Tez No: 732857
  2. Yazar: KEZİBAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, algılanan mobbing ile intikam niyeti arasındaki ilişkinin ve bu ilişkiye örgütsel erdemliliğin etkisinin araştırılması ve sonuçlarının açıklanmasıdır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini, mobbing, intikam niyeti ve örgütsel erdemlilik oluşturmaktadır. Öncelikle literatür taranarak değişkenler arasındaki ilişkiyi gösteren bir model geliştirilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Modeli test etmek amacıyla İzmir il merkezinde hizmet veren 5 alışveriş merkezinde görev yapan çalışanlardan 353 anket toplanmış düzgün yanıtlanmış olan 340 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen verilere faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi ve anova analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, mobbing, intikam niyeti ve örgütsel erdemliliğin boyutları (iyimserlik, güven ve nezaket, dürüstlük ve bağışlayıcılık) arasında anlamlı ilişkilerin olduğunu ortaya koymuştur. Algılanan mobbing ile intikam niyeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, örgütsel erdemliliğin iyimserlik boyutu ile intikam niyeti arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, algılanan mobbing ile intikam niyeti arasındaki ilişkide örgütsel erdemliliğin iyimserlik boyutunun düzenleyici etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the relationship between perceived mobbing and revenge intention and the effect of organizational virtue on this relationship and to explain the results. The theoretical framework of the study consists of mobbing, revenge intention and organizational virtue. First of all, a model showing the relationship between the variables was developed by scanning the literature and hypotheses were established. In order to test the model, 353 questionnaires were collected from the employees working in 5 shopping centers serving in the city center of İzmir and 340 correctly answered questionnaires were evaluated. Factor analysis, correlation analysis, regression analysis, t-test and anova analysis were performed on the obtained data. The findings of the study revealed that there are significant relationships between mobbing, revenge intention and dimensions of organizational virtue (optimism, trust and courtesy, honesty and forgiveness). It has been determined that there is a positive and significant relationship between perceived mobbing and revenge intention, there is a negative significant relationship between the optimism dimension of organizational virtuousness and revenge intention, and the optimism dimension of organizational virtuousness has a moderating effect on the relationship between perceived mobbing and revenge intention.