Isparta ve Burdur il merkezindeki lisanslı sporcuların sosyo ekonomik yapıları
Socio-economic conditions of the athelts who hold sport-licence at the city centers of Burdur and Isparta
- Tez No: 73287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çağımızda sosyo-ekonomik yapı, İrişlerin yaşam tarzlarını etkilemekte ve kişiler hayatlarına bu doğrultuda yön vermek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum her konuda ı olduğu gibi spor branşlarına yönelmede de etkili olmaktadır. Kişiler sosyo-ekonomik koşullan doğrultusunda spor branşlarım seçmekte ve geliştirmektedir. Kişilerin doğup büyüdüğü yer, aile eğitimi, mesleği ve geliri gibi değişkenler sporcuların branş seçimini birinci derecede etkilemektedir. Ülkemize baktığımızda her bölgenin ve yörenin öncelikli spor branşlarının olduğunu görüyoruz. Bir bölgede veya yörede birinci derecede sevilen bir spor branşı diğer bir yerde sevilmeyip, başka bir spor branşı sevilebilmektedir. Bunun nedenlerini de sosyo-ekonomik unsurlara bağlıyoruz. Bu maksatla İsparta ve Burdur illerinin sosyo-ekonomik yapılan ile bu illerdeki 1996-97 sezonunda lisans vizesini yaptırmış (Futbol, Voleybol, Hentbol, Basketbol, Güreş, Atletizm, Yüzme, Judo ve Tekvando) branşlarım yapan sporcuların sosyo ekonomik yapılan araştırılarak mevcut durumun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için önce illerin tarihi, coğrafik yapısı, sosyo-ekonomik durumu, spor tarihi ve bu illerdeki sporcuların sosyo-ekonomik durumları araştırılmıştır. Bu deneklerin 376'sı Isparta, 179'u Burdur ili sporcularındandır. Denek seçimi araştırmaya dahil edilen toplam sayının %20 oranında ilde bulunan spor kulüplerinden tesadüfi örneklem yöntemi ile eşit olarak alınmıştır. Bu yöntem her iki ildeki denek seçiminde kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiki analize tabi tutularak değerlendirilmiş, diğer bulgularla da desteklenerek şu sonuca varılmıştır: 92Sosyo-ekonomik unsurlar yönünden Basketbol, Yüzme ve Voleybol branşlarıyla ilgilenen sporcuların aralarında benzerlik gösterdiği ve daha çok üst tabaka, Futbol, Atletizm, Tekvando, Hentbol, Judo branşlarındaki sporcuların da aralarında benzerlik gösterdiği, alt ve orta tabakaya yakın olduğu görülürken, yalnız Güreş sporu ile uğraşan sporcuların alt tabakada olduğu görülmüştür. Bu bulgularımız sosyo-ekonomik yapının spor branşları seçimi üzerinde etkisinin olduğunu göstermektedir. İM ilin de aynı bölgede ve birbirlerine yakın olması, sosyo ekonomik yönden benzerlik göstermesi ve birçok ailenin her iki ilde de bağlantısının olmasından dolayı, sosyo-ekonomik yönden sporcular üzerinde belirli farklılıkların olmadığı gözlenmiştir. Bu ve bunun gibi çalışmalar bütün illerimizde yapılmalıdır. Özellikle spor yatırımlarının yapımında nereye, hangi spor yatırımının yapılması gerektiğine ışık tutacaktır. 93
Özet (Çeviri)
In our age, socio-economic structure of society has been ai~ecting the lifestyles of individuals, and people direct theü lives according to socio-economic structure of the society they live in. The situation mentioned above is also valid for individuals' choice ion which branch of sport s/he will take. Persons have been -choosing the branch of sport according to their socio-economic conditions. In this choice, the environment person was brought up, education provided by the families and the level of education of the family itself are of primary af~ective factors. As for our country, we see that each region and enviirons has its own authentic sports branches. A branch of sports which is favourite in a region may not be the same in another one. The reason for this is the socio-econpmic structure of the environs. In this study, the socio-economic structures of the environs, as those of İsparta and Burdur, and the socio-economic conditions of the sportsmen in this environs who had their licence visad (and who do the sports of, Football, Volleyball, Handball, Basketball, Wrestling, Attiletics, Swimming, Judo and Taekwando) have been searched and we aimed at revealing the present condition of these sportsmen. In order to do this, the historical background, socio-economic history of these provinces and socio-economic condition of the sportsmen in these provinces have been searched. 376 of thes...sportsmen belong to the province of İsparta and 179 of them to the province of Burdur. The selection of students has been done equally by fortuitous exemplifying method, from the sports clubs in the provinces; at the rate of 20 percent of the total number included in the search. This method has also been used in the selection of the sportsmen in both provinces. The data have been evaluated by applying to statistical analysis, and have been supported with other findings. The following results have been obtained. It has been seen that the sportsmen who are interested in the branches of Basketball, Swimming and Volleyball, had some similarities among them because of socio-economic factors, and. were relatively in upper stratum. The sportsmen who are interested in the branches of Football,. Athletics, Taekwarido, Handball and Judo had also some similarities and were close to lower and middle stratum. It has been concluded that the sportsmen who are interested in only branch of wrestling were in the lower stratum. Our findings have shown that socio-economic structure of the society has strong effects on sportsmen's choice of sports branches. It has been observed that there are not definite differences in economical structure of the sportsmen since both provinces are in the same region, close to each other and most of the families, in both provinces, have relationships reciprocally. Such kind of studies should be done in the provinces because they will show the way to where and which investments of sports are to be made. 04