Post-kolonyalizmde 'Batılı büyük güçler-üçüncü dünya ülkeleri' kavramsal ilişkisinin tartışılması: 20.yy. sonrası büyük güçlerin post-kolonyal faaliyet tiplerindeki çeşitlilikler ve farklılıkların analizi
Being discussed the national relation of Western major powers-third world countries in post colonialism: Diversities intypes of post colonial activity of major powers after 20. century
  1. Tez No: 732871
  2. Yazar: SERHAT ENİS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Post-Kolonyalizm teorisi, İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan yeni dünya düzeni içerisinde sürdürülen 'de-kolonizasyon' faaliyetleri sonucu ortaya çıkan birçok Üçüncü Dünya Ülkesinin aslen gerçek bir bağımsızlığa sahip olmadıklarına ve geçmişte sahip oldukları kolonici düzenin daha modern bir versiyonunun üzerlerinde uygulanmaya devam ettiğini savunan uluslararası ilişkiler teorisidir. Teorinin temel alındığı çalışmalarda ise yaygın olarak kabul edilen kavramsal ilişki 'Batılı Büyük Güçler-Üçüncü Dünya Ülkeleri' yaklaşımıdır. Ancak 21.yy. değişen yapısı ile bu kavramsal ilişkide sarsıntıya uğramaya başlamış ve farklı dinamikler ve uygulayıcılar çerçevesinde değişmeye başlamıştır. Çalışmanın kanıtlamayı amaçladığı temel hipotez ise 21.yy. içerisinde çok kutuplu bir eksene dönüşün başlamasıyla oluşan yeni uluslararası düzen temellerinde, Post-kolonyalizm teorisi çerçevesinde hazırlanan çalışmalarda yaygın olarak kabul edilen 'Batılı Büyük Güçler-Üçüncü Dünya Ülkeleri' ilişkisinin yerine, 'Büyük Güçler-Diğerleri' anlayışının merkeze alınması gerektiğidir. Bunun yanında uygulanan analiz stili ve incelenen dinamik çeşitliliğinin arttırılması ve bu arttırımın ele alınan uygulayıcı ülkenin politik anlayışı ve faaliyetleri güdümünde ne tür çeşitlilikler gösterebileceği farklı örneklerin karşılaştırmalı analizi sonucunda çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Post-Colonialism theory is an international theory that argues that many Third World Countries, which emerged as a result of the 'de-colonization' activities carried out in the new world order after the Second World War, did not originally have a real independence and relationship theory that is a more modern version of the colonial order they had in the past continues to be applied on them. In the studies on which the theory is based, the widely accepted conceptual relationship is the 'Western Great Powers-Third World Countries' approach. However, with the changing structure of the 21st century, this conceptual relationship began to be shaken and started to change within the framework of different dynamics and practitioners. The main hypothesis that the study aims to prove is the 21st century. The reason for this is that the understanding of 'Great Powers-Others' should be put in the center instead of the 'Western Great Powers-Third World Countries' relationship, which is widely accepted in studies prepared within the framework of Post-colonialism theory, on the basis of the new international order formed with the beginning of the return to a multipolar axis in the world. In addition, increasing the variety of analysis style and dynamics examined and what kind of diversity this increase can show in the direction of the political understanding and activities of the applied country will be determined as a result of the comparative analysis of different examples.