Tavşan tibiasında deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerinin değişik kemik greftleri ve tideglusib kullanılarak iyileşmenin radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological and histopathological evaluation of the healing of bone defects created experimentally in rabbit tibia by using various bone graft and tideglusib
  1. Tez No: 732886
  2. Yazar: KEREM YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada tideglusib ve kemik greft karışımının kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tideglusib, alzheimer gibi çeşitli nörolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir ilaç olup literatürde yapılan bir çalışmada tideglusibin kemik rejenerasyonunda görev alan yolaklardan bir tanesi olan Wnt yolağı ile dentin dokusunun rejenerasyonu üzerine olumlu etkisi gösterilmiştir. Dentin ve kemik dokusu yapısal ve iyileşme mekanizması olarak birbirine benzemektedir. Bu sebeple tideglusibin benzer etkiyi kemik dokusunda da gösterebileceğini düşünmekteyiz. Kemik greftlerinin temel görevi kemik rejenerasyonunun sağlanması ve yeniden modellenerek fonksiyonel iyileşmeyi sağlamaktır. Kemik greft materyalleri kaynaklarına göre dörde ayrılmaktadır. Bunlar; otojen, allojen, ksenojen ve alloplastik greft materyalleridir. Bu greft materyalleri çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle araştırmalar alternatif materyal ve uygulamalar üzerinde yoğunlaşarak devam etmektedir. Çalışmada toplam 16 adet Yeni Zelanda tavşan kullanılmıştır. Genel anestezi altında tavşanların tibia kemiklerinde unikortikal 3.5 mm çapında defekt oluşturulmuştur. Çalışmada gruplar şu şekildedir; Grup 1: Sol proksimal tibia defekt alanı kontrol (Defekt alanı boş bırakılmıştır), Grup 2: Sol distal tibia defekt alanına tideglusib+kalsiyum sülfat uygulanmıştır. Grup 3: Sağ proksimal defekt alanına sadece kalsiyum sülfat uygulanmıştır. Grup 4: Sağ distal defekt alanına sadece tideglusib uygulanmıştır. Tavşanların postoperatif 15, 30, 45 ve 60. günde tibia kemiklerinin medio-lateral radyografileri alınmıştır. Otuzuncu günde ilk 8 tavşan altmışıncı günde ise kalan 8 tavşan histopatolojik incelemeler için sakrifiye edilmiştir. Elde edilen örneklerde yeni kemik oluşumu radyolojik ve histopatolojik analiz ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçları tideglusib+kalsiyum sülfat grubunda en iyi iyileşmenin olduğunu ve kemik rejenerasyonu ile yeni kemik formasyonunu arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effects of tideglusib and bone graft mixture on bone healing. Tideglusib is a drug used to treat various neurological disorders such as Alzheimer's and in a study conducted in the literature, tideglusib has been shown to have a positive effect on the regeneration of dentin tissue by the Wnt pathway, which is one of the pathways involved in bone regeneration. Dentin and bone tissue are similar in structure and healing mechanism. For this reason, we think that tideglusib may have a similar effect in bone tissue. The main task of bone grafts is to provide bone regeneration and functional recovery by remodeling. Bone graft materials are divided into four according to their sources. These; autogenous, allogeneic, xenogenous and alloplastic graft materials. These graft materials have several advantages and disadvantages. For this reason, research continues by focusing on alternative materials and applications. A total of 16 New Zealand rabbits were used in the study. Under general anesthesia, unicortical 3.5 mm diameter defect was created in the tibia bones of the rabbits. The groups in the study are as follows; Group 1: Left proximal tibia defect area control (Defect area left blank), Group 2: Tideglusib + calcium sulfate was applied to left distal tibia defect area. Group 3: Only calcium sulfate was applied to the right proximal defect area. Group 4: Only tideglusib was applied to the right distal defect area. Medio-lateral radiographs of the tibia bones of the rabbits were taken on the 15th, 30th, 45th and 60th postoperative days. On the thirtieth day, the first 8 rabbits were sacrificed, and on the sixtieth day, the remaining 8 rabbits were sacrificed for histopathological examinations. In the obtained samples, the new bone formation was evaluated by radiological and histopathological analysis. The results of our study show that the tideglusib+calcium sulfate group had the best healing and increased bone regeneration and new bone formation.