Tavşan tibiasında deneysel olarak oluşturulan periimplantal kemik defektlerinin rejenerasyonunda titanyum tüplerde hazırlanan trombositten zengin fibrinin etkinliğinin araştırılması
To investigate the effect of bone regeneration titanium prepared platelet rich fibrin treated experimentally induced peri-implant osseous defects at rabit tibia
  1. Tez No: 414952
  2. Yazar: TURAN EMRE KUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Bu çalışmada Titanyum tüplerde hazırlanan trombositten zengin fibrinin(T-TZF) kemik rejenerasyonuna, erken dönem implant stabilitesi ve kemik implant kontağına etkisi incelenecektir. Materyal-method: Çalışmada 12 adet erkek Yeni Zellanda tavşanı kullanılmış olup her bir tavşanın sağ ve sol tibiasına trephan frez ile 7 mm genişliğinde 4 mm derinliğinde defektler oluşturulmuştur. 3.3X8 mm lik implantlar (AL-Technology dental implants sharkimplants Graefelfing/Germany) tibialara yerleştirilmiş olup periimplantal defektler sırasıyla otojen greft, TZF,sentetik greft (MIS 4BONE ) ile restore edilmiştir kontrol grubuna herhangi bir rejeneratif işlem uygulanmamıştır.İmplant stabilitesine Osstell ISQ cihazıyla bakılmıştır.Kemik implant kontağı ise gruplardan alınan kesitlerin histomorfometrik incelenmesiyle belirlenmiştir. Bulgular:ISQ sonuçlarına bakıldığı zaman otojen greft ve T-TZF grupları arası fark istatistiksel olarak anlamlı değil iken diğer tüm gruplar arası farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Kemik implant kontağına bakıldığı zaman tüm gruplar arası farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç:Bu çalışmanın sınırları dahilinde periimplantal defektlerde T-TZF'nin rejeneratif potansiyelinin otojen grefte yakın olduğu sonucuna varılmıştır.Araştırma sonuçları T-TZF'nin gelecekte otojen matrix olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar kelimeler :Titanyum tüplerde hazırlanan Trombositten Zengin Fibrin periimplantal defekt, Rezonans Frekans Analizi,Kemik İmplant Kontağı
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, we aimed to examine the efficiency and the effect of Titanium-Platelet-Rich Fibrin (T-PRF), which which can be used in guided bone regeneration, and its early period regeneration capacity on implant stability and the amount of bone implant contact histomorphometrically evaluation Material-Methods:Twelve male New Zealand white rabbits were used for this study.each of the right and left tibias of rabbits using a trephine bur (diameter 7.0 mm), monocortical defects were prepared (7 mm width,4 mm depth).Subsequently, dental implants(AL-Technology dental implants Shark implants) were installed into the left and right tibia (diameter 3.0 mm, length 8 mm). In the experimental groups, the peri-implant defect was filled respectively 1-autogenous grafts, 2-T-PRF 3-synthetic grafts (MIS 4BONE ). The control was left in an unfilled state. Implant stability was evaluated with the resonance frequency analysis method (RFA). bone-to-implant contact amount were obtained examining histomorphometrically the sections taken from study groups.