Teknoloji odaklı yeni yaşam biçimleri: Profesyonel içmimarların iç mekân tasarım yaklaşımları üzerine bir analiz
New technology-focused lifestyles: An analysis on the interior design approaches of professional interior architects
  1. Tez No: 732893
  2. Yazar: MERYEM HABİBE ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
21.yy'da, teknolojik gelişmelerin etkisi ile hızla değişen toplumsal, sosyal ilişkiler ve alışkanlıklar iç mekân yapısı üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Tarihsel süreçte de her devrimde ve önemlilik arz eden her sıçramada, insan ilişkilerine bağlı olarak günlük yaşam ve toplum, eş zamanlı olarak mekân değişmiştir. Bu değişimler sırayla değil, iç içe ve birbirinden her an etkilenerek olmuştur. Her değişim bir yeniliği getirmiş, her yenilik bir diğer yeniliği yaratmıştır. Bu zincirlemeler, aslında gelişimin kendisidir ve disiplinler arasıdır. Tarihsel olaylara ve etkileri göz önüne alındığında, değişimlerin her alanı farklı ölçülerde etkilediği görülmektedir. Tez kapsamına da sunulan bu ilişkiler içerisinde, 21.yy'da mekânın dönüşümünde etkili olan paradigmaları tespit etmek, bu paradigmaları sunmak ve iç mekân kriterlerinin 21.yy'da geldiği ve geleceği noktaları ele alınmıştır. Tüm bu dönüşen mekân anlayışları ve mekâna atfedilen yeni tanım ve kavramlardan yola çıkarak, teknolojik gelişmelerin mekân anlayışı üzerine getirdiği yaklaşımlar doğrultusunda özgün çalışmada, internet yoluyla anket çalışması; sonrasında içmimarlar ile yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ile Türkiye'de içmimarlık alanının mevcut durumunu ortaya koymak ve geleceğe dair öngörüler belirlemek hedeflenmiştir. İçmimarların teknoloji odaklı mekânı nasıl tanımladıkları, geleceğe dair hangi yöntem ve fikirlerden yararlandıkları, geleceğin iç mekânına dair neleri öngördükleri çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, rapidly changing social relations and habits with the effect of technological developments are very effective on the interior structure. In the historical process, in every revolution and every important leap, daily life and society, and space have changed simultaneously depending on human relations. These changes were not sequential, but intertwined and influenced by each other at all times. Every change has brought an innovation, every innovation has created another innovation. These chains are actually development itself and are interdisciplinary. Considering the historical events and their effects, it is seen that the changes affect each area to different extents. Within these relationships, which are also presented in the scope of the thesis, identifying the paradigms that are effective in the transformation of space in the 21st century, presenting these paradigms, and the coming and future of the interior space criteria in the 21st century are discussed. Based on all these transformed space understandings and new definitions and concepts attributed to space, in line with the approaches brought by technological developments on space understanding, in the fourth section, a survey study via internet; Afterwards, with semi-structured face-to-face interviews with interior architects, it was aimed to reveal the current situation of interior architecture in Turkey and to determine future predictions. How interior architects define technology-oriented space, what methods and ideas they use about the future, and what they predict about the interior space of the future are examined in the study.