Yüksek grad astrositomlu hastalarda rölatif hipofraksiyoner radyoterapi sonrası sağkalım sonuçlarının prospektif incelenmesi
Prospective evaluation of survival outcomes after relative hypofractional radiotherapy in patients with high grade astrocytoma
- Tez No: 732924
- Danışmanlar: UZMAN BEKTAŞ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu prospektif çalışmada, yüksek dereceli gliomalı hastalarda hipofraksiyone radyoterapinin etkilerini araştırdık. Ekim 2003 ile Aralık 2004 arasında yaklaşık 31 glioblastomamultiforme veya anaplastik astrositomalı hasta üzerinde çalışılmıştır. sub-total eksizyon veya tek başına biyopsi yapılan 21 hastada (%68) radyoterapi öncesi total eksizyon ve 18 fraksiyonda toplam 54 Gy dozu vardı. Cinsiyet, yaş, ameliyatın türü, tümör derecesi, Karnofsky performans durumu, ameliyat ile radyoterapi başlangıcı arasındaki süre ve toplam radyoterapi dozu, tek değişkenli log-sıralama yöntemi kullanılarak hayatta kalma için potansiyel prognostik faktörler olarak analiz edildi. Medyan takip süresi 15 ay (4-16 ay) idi. Toplam 15 hasta (%48) hastalıklarından öldü; Son takipte 16 hasta (%52) hala hayattaydı. Medyan sağkalım süresi 8 aydı. Aktüeryal 1 yıllık genel sağkalım %40 idi. Ameliyat tipi, ameliyat sonrası radyoterapinin zamanlaması ve ilk Karnofsky performans durumu sağkalım için önemli prognostik faktörlerdi. Derece 3-4 akut veya latenörotoksisite gözlenmedi. Hastaların hipofraksiyone RT'ye toleransı, konvansiyonel radyoterapiden farklı değildi. Bu tedavi programı, yüksek dereceli gliomalı hastalar için kullanılabilir. Yüksek dereceli gliomalar için optimal fraksiyonasyonu belirlemek için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
this prospective study, we investigated theeffects of hypofractionated radiotherapy for patients withhigh-grade gliomas. About 31 patients with glioblastomamultiforme or anaplastic astrocytoma were studied be-tween October 2003 and December 2004. Hypofractionat-ed radiotherapy (3 Gy/fraction/day) was delivered to a totaldose of 45 Gy in 15 fractions in 10 patients (32%) who hadtotal excision before radiotherapy and to a total dose of54 Gy in 18 fractions in 21 patients (68%) who had sub-total excision or biopsy alone. Sex, age, type of surgery,tumor grade, Karnofsky performance status, time betweensurgery and initiation of radiotherapy, and total radiother-apy dose were analyzed as potential prognostic factors forsurvival using the univariate log-rank method. The medianfollow-up was 15 months (4–16 months). A total of 15patients (48%) died of their illness; 16 patients (52%) werestill alive at the last follow-up. The median survival timewas 8 months. Actuarial 1–year overall survival was 40%.Type of surgery, timing of radiotherapy after surgery, andinitial Karnofsky performance status were significantprognostic factors for survival. No grade 3–4 acute or lateneurotoxicity was observed. The tolerance of patients tohypofractionated RT was not different from that for con-ventional radiotherapy. This treatment schedule can beused for patients with high-grade gliomas. Future investi-gations are needed to determine the optimal fractionationfor high-grade gliomas.