Tedavisi tamamlanmış retinoblastom hastalarının görme rehabilitasyonu
Vision rehabilitation of retinoblastoma patients who completed treatment
  1. Tez No: 732940
  2. Yazar: ULKAR FEYZULLAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYYAM KIRATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Retinoblastom (RB) çocukluk çağının en sık görülen primer intraoküler malignitesidir. Son yıllarda yeni tedavi modaliteleri ile RB hastalarının sağkalım oranları artmıştır. Bununla yanı sıra göz kurtarılma oranlarında da belirgin artış gözlemlenmiştir. Her ne kadar öncelik hastanın hayatını kurtarmak olsa da RB hastalarının tedavi başarıları ile artık görme fonksiyonunun korunması gündeme gelmiştir. Bu nedenle RB hastalarının görme rehabilitasyonu günümüzde önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı RB hastalarının görme keskinliği düzeyini değerlendirmek, görme keskinliğini etkileyen faktörleri tespit etmek ve bu hastalarda kapama tedavisinin faydasını araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 47 hastanın 56 RB gözü analiz edilmiştir. LogMAR'a göre en iyi düzeltilmiş görme keskinliği 1,16±0,89 olarak bulunmuştur. Görme keskinliğini olumsuz etkileyen önemli faktörlerden biri olarak makula tutulumu tespit edilmiştir. Makula tutulumu olan hastalarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama değerleri 1,6±0,6, makula tutulumu olmayan hastalarda 0,8±0,93 olarak olarak saptanmıştır. Fovea ile tümör arsında ölçülen mesafe görme keskinliği ile orta derece negatif korelasyon göstermiştir. Diffüz koryoretinal atrofi daha kötü görme keskinliği ile ilişkilendirilmiştir (p0,05). Optik koherens tomografi görüntüleri incelenmiş olan hastaların (n=42) santral makula kalınlığı ortalama 270±86 μm olarak ölçülmüştür. Santral makula kalınlığı değerleri ile görme keskinliği arasında zayıf korelasyon bulunmuştur. Çalışmamızda tümöre yönelik uygulanan tedavilerin görme keskinliği üzerine etkisi araştırılmıştır. İntravenöz kemoterapi ve intraarteriyel kemoterapi ile RB gözlerin görme keskinliği ve santrak makula kalınlığı arasında korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Retinoblastoma (RB) is the most common primary intraocular malignancy of children. In recent years, with new treatment modalities the survival rates of RB patients have increased. In addition, there was observed a significant increase in eye salvage rates. Although the priority is to save the patient's life, the preservation of visual function has come to the fore with the success of treatment in RB patients. Therefore, nowadays visual rehabilitation of RB patients has become important. The aim of the study is to evaluate the visual acuity of RB patients, to determine the factors affecting visual acuity and to investigate the benefit of occlusion therapy in these patients. 56 RB eyes of 47 patients included in the study were analyzed. The best corrected visual acuity according to LogMAR was found to be 1.16±0.89. Macular involvement has been identified as one of the important factors that negatively affect visual acuity. The mean best corrected visual acuity values were found to be 1.6±0.6 in patients with macular involvement, and 0.8±0.93 in patients without macular involvement. The distance measured between the fovea and the tumor showed a moderate negative correlation with visual acuity. Diffuse chorioretinal atrophy was associated with worse visual acuity (p0.05). The mean central macular thickness of the patients (n=42) who had optical coherence tomography was measured as 270±86 μm. A weak correlation was found between central macular thickness values and visual acuity. In our study, the effect of treatments that had been applied to the tumor on visual acuity was investigated. There was no correlation between intravenous chemotherapy and intraarterial chemotherapy with visual acuity and MT of RB eyes.