Doğrusal yöntemler ile bina performans analizi
Building performance analysis with linear methods
  1. Tez No: 733007
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde Bölüm 15'te yer alan doğrusal analiz yöntemleri ile bina performans değerlendirmesi konusu irdelenmiştir. Bunun için 2 adet uygulama gerçekleştirilmiştir. Birinci uygulamada kiriş ve kolonlardan meydana gelen 3 katlı çerçevenin eşdeğer deprem yükü yöntemi ile analizi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'deki Bölüm 15'e göre performans analizi yapılmıştır. İkinci uygulamada ise, 2 katlı betonarme yapı irdelenip doğrusal yöntemler ile deprem hesabı yapılıp betonarme yapı elemanlarının hasar türleri tespit edilmiştir. Sonrasında ise, TBDY 2018'deki Bölüm 15'e göre deprem performansı belirlenmiştir. Analiz için SAP2000 ve Xtract V.3.08. programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of building performance evaluation with linear analysis methods included in Chapter 15 of the Turkish Building Earthquake Regulation was examined. For this, 2 applications were carried out. In the first application, the analysis of the 3-storey carcass frame consisting of beams and columns was performed using the equivalent earthquake load method. Afterwards, a performance analysis was made according to Chapter 15. In our second application, the 2-storey reinforced concrete structure was examined, earthquake calculations were made with linear calculation methods and the damage types of reinforced concrete structural elements were determined. Afterwards, the earthquake performance was determined according to Chapter 15. SAP2000 and Xtract V.3.08 programs have been used for analysis.