Love and loss in thomas hardy's poetry: A critical study of Thomas Hardy's poems of 1912-1913
Thomas Hardy'ın şiirindeki sevgi ve kayıp : Thomas Hardy 1912 - 1913'ün şiirlerine yönelen kritik bir çalışma
  1. Tez No: 733030
  2. Yazar: MAHMOOD ABDULELAH ABDULMUNEM AL HEETİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALI MOHAMMADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Thomas Hardy'nin şiirlerindeki aşk ve kayıp temalarını araştırmak ve kişiliği ile şiirleri arasındaki ilişki üzerinde durmaktır. Bu makale önerisi, Hardy'nin hayatının etkisini ve şiirinde aşk ve kayıpla nasıl başa çıktığını tasvir etmektedir. Beni bu şairi seçmeye ve Thomas Hardy hakkında yazmaya iten, onu Viktorya dönemi şairlerinden ayıran kendine has üslubudur. İngiliz edebiyatının iki döneminde yaşadığı için Viktorya dönemi şairlerinin sonuncusu ve ilk modernist şair olarak kabul edilir. Bu sebeple Viktorya dönemi şiirinin kurallarına bağlı kalmış ve şiirlerini modern çağa uyarlanmış bir şekilde ele almıştır. Şair Thomas Hardy'nin romancı Thomas Hardy kadar olmadığı bir sır değil, kendisini bir romancıdan çok bir şair olarak görüyordu. Thomas Hardy, her düzeyde ve alanda yazdığı birçok yazıyla edebiyata zenginlik katmıştır. Bu öneri çalışması birçok soruyu varsayım olarak sunmaktadır: Öncelikle, Hardy şiirlerini duygularını ifade etmek için mi kullandı, yoksa duygularını şiir yazmak için mi kullandı? Karmaşık duygularının ağır yükünden kurtulmak için mi yoksa okuyucuları eğlendirmek için mi yazıyordu? İhtiyacı olan popülerliği elde etmek için mi şiir yazıyordu? Aşkı ticari anlamda mı kullandı? Bir araştırmacı olarak güvenilir deliller üzerinde durmadan net bir beyanda bulunmak zor. Bu nedenle yapılan araştırma, her ne kadar çelişkili ve belirsiz olsalar da, aşk ve kayıp kavramları kadar derin olan Hardy'nin şiirlerini ve kişiliğini çözümlemeye yöneliktir. Hardy, fikirler, yaklaşımlar ve resmetme alanlarında farklı edebi dönemlerden iki tanesini birbirine bağlayabildiği gibi, bu kavramları da birbirine bağlayabilmiş ve taklit etmeyi başarabilmiştir. Şiirine okuyucunun iyi anlayacağı ve aşina olduğu bir şekilde başlamıştır. Taklitleri ve endişeleri Hardy'nin içinde bulunduğu durumu tasvir etmekte, hatta flirt etme şekli aşk adına kur yapmaktadır. Buradaki temel tartışma, şiirlerindeki kayıp duygusunun Hardy'nin yaşadığı aşktan sonra gelip gelmediğidir ki bu aynı anda iki duyguyu içinde barındırdığı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate the themes of love and loss in Thomas Hardy's poems and to stand up on the relationship between his personality and poems. The proposed paper will depict the impact of Hardy's life and how he dealt with love and loss in his poetry. what prompted me to choose this poet and write about Thomas Hardy is his unique style that distinguished him from the poets in Victorian era. As he lived in two eras of English literature, he is considered the last of the Victorians poets and the first modernist poet. Thus, he was bounded with the rules of the Victorian poetry and then he dealt with his poems in a manner adapted to the modern era. It is no secret that Thomas Hardy, the poet, is not as Thomas hardy the novelist, he considered himself a poet more than a novelist. Thomas Hardy has enriched the literary with his many writings on all levels and fields. The proposed study will hypothesize many questions: first, did Hardy use his poems to express his feelings or did he use his emotions to write poetry? Was he writing to free himself from his heavy burden of his mixed emotion or was he writing to amuse the readers? Was he writing poetry to get the popularity he needed? Did he use love in a commercial way? As a researcher, it is hard to give clear declaration without standing on trusted evidences. Therefore, the conducted research is applied to analyze Hardy's poems and personality as they are as deep lyceum as love and loss, even though they are contradictory and distant, but Hardy was able to link them and to imitate them, as he was able to connect two epochs of different literary eras in ideas, approaches and photography. He started his poetry in a way that the reader understands it well and is familiar with. He mimics his worries and describes his condition, and even in his flirtation was courting for love. The main argumentation here, is whether the product of the loss in his poems came after that of love that Hardy had experienced, which means that he embodied two experiences at the same time.