'Narrative Prophylaxis': contagion, social isolation, and the therapeutic potential of literature, as seen in selected works
'Önleyici Anlatı' : seçilmiş işlerde görüldüğü gibi edebiyatın bulaşma, sosyal izolasyon ve terapötik potansiyeli
- Tez No: 733031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anlatı profilaksisi veya bibliyoterapi, psiko terapi için edebi eserlerin kullanılmasını ifade etmektedir. Bu çalışma, bibliyoterapiyi Covid-19 zamanlarında ruh sağlığının bozulmasını önlemek için etkili bir yaklaşım olarak incelemektedir. Böyle kötü zamanlarda, insanlar izole bir şekilde yaşamak zorunda kalıyorlar ve çoğu durumda, bireyler mevcut kişisel ve mesleki sorunları nedeniyle stresli hissettiklerini bildirmektedirler. Bu bağlamda bu çalışma, Boccaccio'nun Decameron'u gibi seçilmiş edebi eserleri analiz ederek, vebadan etkilenen Floransa'yı geride bırakanların zihinlerini rahatlatmak için bu hikayelerin gücünü terapötik bir araç olarak kullanmaktadır. Bu çalışma, Boccaccio, Winston Churchill ve Jane Austen'in seçilmiş bazı edebi eserlerini, Sigmund Freud'un ortaya koyduğu gibi, edebi eserlerle ilgili temel nüansları ve gerçek dünyayı temsil etmelerini araştırmak için psikanalitik bir bakış açısıyla analiz ediyor. Çalışma ayrıca bilişsel bibliyoterapi ve duyuşsal bibliyoterapi olmak üzere iki tür bibliyoterapiyi analiz etmiştir. Daha fazla değerlendirme yapıldıktan sonra, duyuşsal bibliyoterapinin terapötik tedaviler için daha güçlü bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. Dünya çapında pandemi nedeniyle izolasyon ve kitlesel salgınlar zamanlarında insanlara yardımcı olmak için afektif bibliyoterapinin kullanılması tavsiye edilmiştir. Bilişsel yetileri, duygusal zekayı geliştirmek ve travmatik duyguları serbest bırakmak için terapötik bir araç olarak edebi eserlerin kullanımı önceki yüzyıllarda mevcuttur. Psikiyatrist, bir kütüphaneci yardımıyla hastanın ruh sağlığını geliştirmeye yardımcı olacak okuyucuya uygun kitapları seçer. Bu nedenle, insanlara psikolojik tedavilerine yardımcı olacak uygun edebi kaynakları sağlamak için klinik merkezler ve kütüphaneler birliğinin yanı sıra özel bir edebi terapi merkezinin kurulması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Narrative prophylaxis or bibliotherapy refers to the use of literary works for psychotherapy. This study examines bibliotherapy as an effective approach to prevent mental health deterioration in times of Covid-19. In such bad times, people have to live in isolation and in many cases, individuals report feeling stressed because of their current personal and professional problems. In this context, this study analyses selected literary works such as Boccaccio's Decameron and uses the power of these stories as a therapeutic tool to relax the minds of those who have left Florence affected by the plague. This study analyses selected literary works by Boccaccio, Jane Austen and some selected literary works from a psychoanalytic perspective to explore the key nuances of literary works and their representation of the real world, as revealed by Sigmund Freud. The study also analyzed two types of bibliotherapy, cognitive bibliotherapy and affective bibliotherapy. After further evaluation, it was concluded that affective bibliotherapy is a more powerful tool for treatments. The use of affective bibliotherapy has been recommended to assist people in times of isolation and mass epidemics due to the worldwide pandemic. The use of literary works as a therapeutic tool to enhance cognitive abilities, emotional intelligence and release traumatic emotions has existed in previous centuries. The psychiatrist, with the help of a librarian, selects suitable books for the reader that will help improve the patient's mental health. Therefore, it has been recommended to establish a special literary therapy centre alongside an association of clinical centres and libraries to provide people with appropriate literary resources to aid their psychological treatment.