Representation of marriage in Ibsen's a doll's house and ghosts
Ibsen'in bir bebek evinde ve hayaletlerde evlilik temsili
- Tez No: 733029
- Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma on sekizinci, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda evliliğin farklı kavram ve işlevlerini incelemeyi amaçlamakta ve evliliğin köleliğe benzetildiği ataerkil toplumu tartışmaktadır. Ayrıca evlilik kavramının bir yüzyıldan diğerine ve bir toplumdan diğerine nasıl farklılık gösterdiğini araştırıyor. Tez, kadınların zamanın egemen ideolojisine nasıl meydan okuduğunu ve özerklik kazanma çabalarını tartışmak için feminizm ve materyalizmden yararlanır. On dokuzuncu yüzyılda kadınlara yönelik artan ayrımcılığa odaklanıyor ve kadınların bağımsızlıklarını kazanmak için ataerkil tahakküme karşı nasıl ayaklandıklarını Ibsen'in iki ana çalışmasına odaklanarak inceliyor. Tez, evliliğin adaletsizlik ve sömürü ile karakterize edildiğini savunuyor. Tez, Henrik Ibsen'in A Doll's House (1879) ve Ghosts (1881) adlı yapıtlarını evlilik kavramı açısından incelemektedir. Araştırma, oyunların Ibsen'in evlilik kavramında temsil edilen proto-feminist fikirlerini gösterdiğini savunuyor. Çalışma, kadınların hem kamusal hem de özel alanlarındaki konumlarını ve eylemlerini keşfederek, Ibsen'in oyunlarının on dokuzuncu yüzyılda Viktorya dönemi kadın burjuva toplumunu eleştirmedeki önemini ortaya koymaktadır. Çalışma, son olarak, Ibsen'in oyunlarındaki kadınların sınıflandırılmasını, çağdaş kadınlara nasıl davranıldığını ve Viktorya dönemi kadın karakterlerinde anneliğin rolünü yorumlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze different concepts and functions of marriage in the eighteenth, nineteenth, and twentieth centuries and discusses the patriarchal society in which marriage has been compared to slavery. It also explores how the concept of marriage differs from one century to another and from one society to another. The thesis draws on feminism and materialism to discuss how women challenge the dominant ideology of the time and their endeavor to gain autonomy. Its focus is on the nineteenth century's increased discrimination towards women and examines the ways women raise against the patriarchal domination to gain their independence by focusing on Ibsen's two major works. The thesis argues that marriage has been characterized by injustice and exploitation. The thesis studies Henrik Ibsen's A Doll's House (1879) and Ghosts (1881) with regards to the concept of marriage. The research argues that the plays show Ibsen's proto-feminist ideas as represented in the concept of marriage. The study reveals the importance of Ibsen's plays in criticizing Victorian women's bourgeois society in the nineteenth century by exploring the position and actions of women both in their public and private spaces. The study finally attempts to interpret the classification of women in Ibsen's plays, the treatment of contemporary women, and the role of motherhood in the female characters of Victorian women.