Gebelik terminasyonu yapılan kadınlara verilen hümanistik hemşirelik kuramına temellendirilmiş bakımın video-yansıtmalı değerlendirilmesi: Eylem araştırması
Video-reflected evaluation of humanistic nursing theory-based care given to women who had pregnancy termination: Action research
- Tez No: 733036
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BALCI YANGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, fetal anomali nedeniyle gebelik terminasyonu yapılan kadına verilen Hümanistik Hemşirelik Kuramı'na temellendirilmiş bakımın çıktılarının ve video-yansıtma yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Ayrıca bu amaca ek olarak kadınların bu süreçteki perinatal kayıp ve hemşirelik bakımı ile ilgili deneyimlerinin açıklaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, yalnızca nitel veriler kullanılarak yapılmış video-yansıtmalı katılımlı eylem araştırmasıdır. Ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmış, 1 Eylül 2019-1 Kasım 2021 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı hastanede fetal anomali nedeniyle gebelik terminasyonu gerçekleşen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 22 kadın örnekleme dahil edilmiştir. Katılımcılara Hümanistik Hemşirelik Kuramı'na temellendirilmiş hemşirelik bakımı verilmiş ve taburculuk öncesinde video-görüşme, taburculuk sonrasında da yansıtma görüşmesi ile bakımın etkinliği değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu araştırmada elde edilen verilerden“Gözlem Bulguları”,“Taburculuk Öncesi Bulgular”ve“Taburculuk Sonrası Bulgular”olmak üzere üç ayrı bölümde 1-Katılımcılar ve Gebelik Terminasyonu İşlemine İlişkin Değişkenlerin Sürece Yansımaları, 2-Hümanistik Hemşirelik Bakım Süreçlerinin Hemşireye Yansımaları, 3-Gebelik Terminasyonunun Zorlukları, 4-“Siz Olmasaydınız Yapamazdım”, 5-Gebelik Terminasyonu Süreciyle İlgili Öneriler, 6- Gebelik Terminasyonu Sonrası Yaşantı, 7-Video-Yansıtma Yöntemine İlişkin Görüşler temaları ve 15 alt temaya ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırma sonucuna göre fetal anomali nedeniyle gebelik terminasyonu yapılan ve kayıp yaşayan kadınlara uygulanan Hümanistik Hemşirelik Kuramı'na temellendirilmiş bakımın etkili ve uygulanabilir olduğu görülmüştür. Hemşirelerin de bu alanda geliştirilerek hümanistik hemşirelik yaklaşımlarının bu tip bireylerde kullanımının yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the outcomes of the care based on the Humanistic Nursing Theory given to the woman who had pregnancy termination due to fetal anomaly and the effectiveness of the video-reflection method. In addition to this purpose, it is aimed to explain the experiences of women regarding perinatal loss and nursing care in this process. Method: This study is a video-reflective participatory action research using only qualitative data. Criterion sampling method was used, and 22 women who had pregnancy termination due to fetal anomaly in the hospital where the study was conducted between September 1, 2019 and November 1, 2021 and agreed to participate in the study were included in the sampling. Nursing care based on Humanistic Nursing Theory was given to the participants and the effectiveness of it was evaluated by video-interview before discharge and reflection interview after discharge. Results: From the data obtained in this study, in three separate sections as“Observation Findings”,“Pre-Discharge Findings”and“Post-Discharge Findings”1-Reflections of Variables Related to the Participants and Pregnancy Termination Process, 2-Reflections of Humanistic Nursing Care Processes to Nurses, 3-Pregnancy Difficulties of Termination, 4-“I Couldn't Have Done Without You”, 5-Recommendations Regarding the Pregnancy Termination Process, 6- Experience After Pregnancy Termination, 7- Views on Video-Reflection Method themes and 15 sub-themes were reached. Conclusion: According to the results of this study, it was seen that the care based on the Humanistic Nursing Theory given to women who had pregnancy termination due to fetal anomaly and experienced loss was effective and applicable. It can be suggested that nurses should be empowered in this area and the use of humanistic nursing approaches should be widespread in this type of individuals.