Mekân-insan-bellek ilişkisi: Uşak ili örneği
Place-human-memory relation: The case of Usak province
- Tez No: 733037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE KAHVECİOĞLU SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir kentte yaşayanlar için o kent, sadece fiilen ikamet edilen, fiziksel bir barınak değil aynı zamanda bellekte yer edinen toplumsal ve kültürel de bir mekândır. Mekân-İnsan-Bellek İlişkisi: Uşak İli Örneği adlı çalışmada insan ve bellek, mekân kavramı üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma Uşak İli Merkez ilçesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada mekânların bellekteki izlerini incelemek için, kent sakinlerinin belleklerine ve belleklerinde bulunan mekânların işlevlerine başvurulmuştur. Bu bağlamda 45 kaynak kişi ile görüşülmüştür. Görüşülen kaynak kişilerin Uşak ve Uşak'taki mekânlarla iletişiminin güçlü olmasına özen gösterilmiştir. Çalışmanın“Giriş”bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve çalışma alanının kapsamı aktarılmıştır. Birinci bölümde çalışmamanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. Kavramsal çerçevede, bellek, bellek türleri, anımsama, anımsama türleri ile ilgili bilgiler verilmiş; bellek kavramı, hatırlama figürleri ile mekân kavramı ilişkilendirilmiştir. Kuramsal çerçevede ise İşlevsel Halk Bilimi Kuramı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde tespit edilen mekânların analizi; katılımlı gözlem ve kaynak kişilerden alınan bilgilerle edinilen bulgular çerçevesinde sağlanan veriler üzerinden gerçekleştirilmiş, Uşak'ın bellek mekânları incelenmiştir. Belleklerde bulunan mekânların insanlar için ne gibi işlevleri olduğu yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise Uşak'ın, insanların belleklerindeki var edilme biçimleri açıklanarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For those who live in a city, that city is not only a physical shelter, but also a social and cultural space that takes a place in memory. In the study named Place-Human-Memory Relationship: The Case of Uşak Povince, human and memory were evaluated through the concept of place. The study is limited to the central district of Uşak. In the study, in order to examine the traces of the places in memory, the memories of the city residents and the functions of the places in their memories were consulted. In this context, 45 resource persons were interviewed. Care was taken to ensure that the interviewees had strong communication with the places in Uşak and Uşak. In the“Introduction”part of the study, the subject, purpose, method and scope of the study area are explained. In the first chapter, the conceptual and theoretical framework of not working is discussed. In the conceptual framework, information about memory, types of memory, reminiscence, reminiscence types are given; The concept of memory is associated with the figures of remembering and the concept of space. In the theoretical framework, the Functional Folklore Theory has been examined. In the second part of the study, the analysis of the determined spaces; The memory places of Uşak were examined through the data obtained within the framework of the information obtained from the source persons and the findings obtained by observation. It has been tried to interpret what kind of functions the places in the memories have for people. In the conclusion part, the study was concluded by explaining the ways in which Uşak was created in people's memories.