Odaklanmanın vajinal muayene deneyimi ve ağrı düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of focus on the vaginal examination experience andpain level of pregnancy pregnancy: A Randomized controlled study
- Tez No: 733035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BÜLEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doğum öncesi ve travay süresince yapılan vajinal muayene kadında olumsuz duyguların yaşanmasına ve doğumun negatif yönde etkilenmesine neden olabilir. Muayene işlemi sırasında yapılacak dikkat dağıtma girişimleri gebenin hem kendine olan güvenini hem de pozitif bir doğuma ilk adımı atmasını sağlayabilir. Bu çalışma travayda vajinal muayene sırasında uygulanan odaklanmanın primipar gebelerin vajinal muayene deneyimi ve ağrı düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, randomize kontrollü klinik araştırma deseninde, Mayıs- Ekim 2021 tarihlerinde Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi doğum kliniğine doğum yapmak üzere başvuruda bulunan primipar kadınlar ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemine basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 102 (çalışma:51, kontrol: 51) kadın alınmıştır. Araştırma verileri tanıtıcı bilgi formu, görsel kıyaslama ölçeği ve kadınların travayda vajinal muayene deyimleri ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Önem düzeyi p0,05). Gruplara göre VAS değerleri istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir (p=0,001). Çalışma grubunda VAS skorunun ortanca değeri 3,5 iken kontrol grubunda bu değer 5 olarak elde edilmiştir. Bu sonuç çalışmada kullanılan görsel izleti ile odaklanma sağlanarak primipar gebelerde vajinal muayene ağrısını azaltmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vaginal examination before and during labor may cause negative feelings in women and adversely affect the birth. Distraction attempts to be made during the examination process can help the pregnant woman both self-confidence and take the first step towards a positive birth. This study was conducted to examine the effect of the focus applied during the first vaginal examination in labor on the vaginal examination experience and pain level of primiparous pregnant women. The study was conducted in a randomized controlled clinical trial design with primiparous women who applied to give birth in Ankara City Hospital Gynecology clinic between June and November 2021. 102 (study: 51, control: 51) women determined by the G*Power 3.1 program were included in the research sample. Research data were collected through an introductory information form, a visual comparison scale, and a scale of women's expressions of vaginal examination in labor. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Significance level was taken as p0.05). VAS values show a statistically significant difference according to the groups (p=0.001). While the median value of the VAS score was 3.5 in the study group, this value was 5 in the control group. It was concluded that this result was effective in reducing vaginal examination pain in primiparous pregnant women by providing focus with the visual trace used in the study.