The gist of the ad: Fast perception of prototypical and non-prototypical advertisements
Reklamın özü: Prototipik ve prototipik olmayan reklamların hızlı algılanması
  1. Tez No: 733038
  2. Yazar: EZGİ AKPINAR UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİK PİETERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tilburg University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Reklamlar, reklamların algısal özünden (bir bakışta herşeyi aynı anda anlamanın olağanüstü deneyimi) bütünsel temsiller olarak çok birkaç milisaniyede algılanabilir ve tüketiciler reklamları daha doğru algıladıklarında ve ilginç bulduklarında reklamlara daha fazla zaman harcarlar. Bu, reklamların özü ve tüketiciler tarafından algılanan reklamların alt düzey özellikleri kullanılarak yapılan üç çalışmanın ana sonucudur. Renk ve genel mekansal yerleşim, reklam işlemenin ilk aşamasında algılanan reklamların düşük seviyeli tanısal özellikleri olarak bulunmuş ve bazı ürün kategorilerinin reklamlarının prototipik özelliklerinin daha uzun reklam bakış sürelerine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Son olarak, bu bulguların reklam oluşturmada daha etkili kararlara dönüşmek için nasıl kullanılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisements can be perceived in very few milliseconds as holistic representations from the perceptual gist of ads (phenomenal experience of understanding everything at once with just a glance) and when consumers perceive ads more accurately and find interesting they spend more time on them. This is the main conclusion of three studies conducted using the gist of advertisements and low level features of the advertisements perceived by consumers. Color and general spatial layout are found to be diagnostic low level features of advertisements perceived at initial stage of ad processing and prototypical properties of some product categories' advertisements are shown to contribute to longer ad gaze durations. Finally, it is discussed how these findings can be used to turn into more effective decisions in creating advertisements.