Hasta güvenliğine yönelik dillendirme anketinin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Speak up about patient safety questionaire's Turkish adaptation, validity and reliability study
  1. Tez No: 733044
  2. Yazar: SEDA GİRGİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY SARMASOĞLU KILIKÇIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, orijinal dili Almanca olan ve İsviçre'de geliştirilen, Hasta Güvenliğine Yönelik Dillendirme Anketi'nin Türkçe' ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacıyla metodolojik tipte yürütülmüştür. Anket, alt boyutları olan iki ölçek içermekte ve toplamda 8 alt boyut, 32 maddeden oluşmaktadır. Anketin Almanca' dan Türkçe' ye uyarlanması için çeviri-geri çevirileri tamamlanarak dil geçerliği sağlanmıştır. Uzman paneli için 6 uzmandan görüş alınmış, kapsam geçerlik indeksi: 1.00 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Hastanesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi tüm birimlerinde görev yapmakta olan 170 hemşire ve 163 hekim olmak üzere 333 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Anketin yapı geçerliğinin incelenmesinde açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi ankette bulunan Dillendirme ile İlişkili Davranışlar Ölçeği ve Dillendirme ile İlişkili İklim Ölçeği için ayrı ayrı uygulanmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin değeri her iki alt ölçek için yeterli bulunmuştur(0,834 ve 0,881).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a methodological design to adapt the“Speaking up about patient safety questionnaire”into Turkish and to establish its validity and reliability. The questionnaire consists of two sub scale and 8 sub dimensions. In order to adapt the questionnaire to Turkish, linguistic validation was completed through translation-back translation procedures. Content validity was determined using the viewpoints of the panel of 6 experts, and computing the content validity index: 1.00. The sample consists of 333 health care professional, including 170 nurses and 163 physicians working at all units (emergency department, intensive care units, operation room, delivery room, outpatient and inpatient clinics) of Gazi University, Health Research and Application Center, Gazi Hospital. Construct validity of the questionnaire was evaluated through exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis method for both of the two scale (“Speak Up–Related Behaviour Scale”and the“Speak Up Related Climate Scale”) , each of which includes total 11 items in 3 subscales).