Klorofilinin meme kanseri kaynaklı metastaz üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of chlorophyllin on breast cancer-induced metastasis
- Tez No: 733045
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kemoterapik ajanlara karşı ilaç direnci gelişmesi, meme kanseri tedavisinde başarıyı düşüren ana nedenlerden birisidir. Çeşitli kanser hücre hatlarında, Glutatyon S-transferaz enzim ailesine ait Glutatyon S-transferaz P1'in ekspresyon düzeylerinin arttığı ve kemoterapiye karşı ilaç direnci gelişiminde rol oynadığı bildirilmektedir. Antioksidan klorofilinin, GSTP1 üzerinde inhibisyon etkisi olduğu bilinmektedir. Meme kanseri tedavisinde başarıyı düşüren ve mortaliteye sebep olan diğer ana etmen, özellikle üçlü negatif meme kanserlerinde uzak doku metastazı görülmesidir. Bu çalışmada, antioksidan ve GSTP1 inhibitörü olan klorofilinin, üçlü negatif meme kanseri metastazı üzerindeki etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 4T1 meme kanseri hücre hattında ve oluşturulan meme kanseri hayvan modelinde, kanser ilacı olan dosetaksel ve/veya klorofilinin etkinliği in vivo/in vitro olarak araştırıldı. Bunun için, klorofilinin ve dosetakselin hem tekli olarak hem de kombine uygulanmasının 4T1 hücre hattında hücre canlılığı, hücre döngüsü ve hücre migrasyonu üzerine etkileri araştırıldı. Hücre ve doku lizatlarında MMP-9 ekspresyonu, total jelatinaz aktivitesi araştırıldı. Karaciğer doku lizatlarında total GST aktivitesi ve glutatyon düzeyleri araştırıldı. Karaciğer doku kesitlerinde mikrometastazlar araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The development of drug resistance against chemotherapeutic agents is one of the main reasons for reducing the success of breast cancer treatment. It has been reported that the expression levels of Glutathione S-transferase P1, which belongs to the Glutathione S-transferase family of enzymes, increase in various cancer cell lines, and play a role in the development of drug resistance against chemotherapy. The antioxidant chlorophyllin is known to have an inhibitory effect on GSTP1. The other main factor that reduces the success of breast cancer treatment and leads mortality is distant tissue metastasis, especially in triple negative breast cancers. In this study, it is aimed to investigate the effect of chlorophyllin, an antioxidant and GSTP1 inhibitor, on triple negative breast cancer metastasis. For this purpose, the effect of the cancer drug docetaxel and/or chlorophyllin was investigated in vivo/in vitro in 4T1 breast cancer cell line and breast cancer animal model. For this purpose, the effects of both single and combined administration of chlorophyllin and docetaxel on cell viability, cell cycle and cell migration in 4T1 cell line were investigated. MMP-9 expression and total gelatinase activity were investigated in cell and tissue lysates. Total GST activity and glutathione levels were investigated in liver tissue lysates. Micrometastases were investigated in liver tissue sections.