Sigorta sektöründeki yöneticilerin ekip yönetimi sürecinde uyguladıkları liderliğin çalışanın iş tatminine etkisi
The effect of the leadership applied by the managers in the insurance sector in the team management process on the employee's job satisfaction
  1. Tez No: 733052
  2. Yazar: ENES MUSTAFA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigorta sektöründeki yöneticilerin ekip yönetimi sürecinde uyguladıkları liderliğin çalışanın iş tatminine etkisini incelemektir. Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi için en önemli faktör kuşkusuz insan kaynağıdır. Ve bu insan kaynağını kitlesel bir başarı öyküsüne çevirebilmek için lider vasıflarını taşıyan yöneticilere ihtiyaç duymaktadır. Türkiye genelinde yer alan sigorta şirketlerinde çalışmakta olan 300 işçiden araştırma verileri elde edilmiştir. Anket yöntemi ile toplanan veriler SPSS programı ile frekans analizi, güvenirlilik analizi, faktör analizi ve regresyon analizleri yapılarak aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan analizler ile elde edilenler ışığında, bir yöneticinin ekip yönetme sırasında dönüştürücü veya paternalist liderlik yaklaşımlarını benimsemesi durumunda çalışanın iş tatmini üzerinde güçlü bir etki kurabileceği görülmüştür. Araştırma da ulaşılan sonuçlara uygun olarak önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the leadership applied by the managers in the insurance sector in the team management process on the employee's job satisfaction. Today, the most important factor for businesses to survive is undoubtedly human resources. And in order to turn this human resource into a massive success story, it needs managers with leadership qualities. Research data were obtained from 300 workers working in insurance companies located throughout Turkey. The data collected by the survey method were analyzed by frequency analysis, reliability analysis, factor analysis and regression analysis with the SPSS program, and the relationships between them were examined. In the light of the results obtained from the analyzes made, it has been seen that if a manager adopts transformative or paternalistic leadership approaches during team management, it can have a strong effect on the employee's job satisfaction. Suggestions are also included in accordance with the results obtained in the research.